IsBank wdrożył największą sieć biometrycznych bankomatów w regionie EMEA

IsBank S.A. jest największym bankiem komercyjnym w Turcji, który dostarcza szeroką gamę produktów bankowych dla klientów indywidualnych oraz korporacyjnych. W 2010 roku bank zdecydował się na realizację ambitnego projektu wdrożenia największej sieci bankomatów biometrycznych w regionie EMEA (Europa, Bliski Wschód, Afryka).

Głównym celem projektu było zwiększenie bezpieczeństwa i wygody transakcji dokonywanych w bankomatach. Po przeanalizowaniu wielu dostępnych technologii, IsBank zdecydował się na użycie systemu uwierzytelniania biometrycznego Finger Vein firmy Hitachi jako rozwiązania najbardziej odpowiedniego do implementacji w całej sieci bankomatów.

Bank współpracował z firmą MIG International, międzynarodowym integratorem i dostawcą technologii, który dostarczył urządzenia oparte o tą wielokrotnie nagradzaną technologię biometryczną i nadzorował upgrade sieci bankomatów w Turcji. Obecnie IsBank zakończył wdrożenie około 3400 urządzeń Finger Vein z czego 2400 czytników zintegrowanych zostało z bankomatami a 1000 czytników dostarczonych zostało do oddziałów we wszystkich miastach na terenie Turcji. Nowa usługa uwierzytelniania klientów nazywa się ‘Biyokimlik’ (Bio-tożsamość) i dostępna jest dla transakcji kartowych i bezkartowych dla wszystkich klientów IsBanku. IsBank planuje rozszerzyć usługę biometryczną tworząc największą sieć biometrycznych terminali POS (Point-of-sale) na świecie. Obecnie urządzenia POS wyposażone w technologię biometryczną Finger Vein przechodzą fazę testów w kilku punktach handlowych. IsBank przedstawił to innowacyjne rozwiązanie płatnicze podczas targów CeBIT Eurasia, które odbywały się w Turcji w 2011 roku.

Sabri Gökmenler, Dyrektor Departamentu IT w IsBanku, odpowiedzialny za wdrożenie technologii Finger Vein powiedział: – IsBank posiada długą historię wykorzystania innowacji w tureckim sektorze finansowym i zawsze był liderem wprowadzania nowych usług i technologii. Bank postrzega wdrożenie biometrii w bankomatach jako naturalną ewolucję używania technologii w celu zapewnienia nowych poziomów bezpieczeństwa i elastyczności naszym klientom. Jedną z głównych korzyści wykorzystania technologii Finger Vein jest fakt, iż klienci mogą wypłacać pieniądze z bankomatu bez posiadania karty.

Hakan Aran, CIO w IsBanku, zauważył: – Nasi klienci są naprawdę zainteresowani wykorzystaniem biometrii w transakcjach bankowych jak również w płatnościach  i IsBank będzie kontynuował wprowadzanie innowacyjnych usług w oparciu o biometrię. Ostatnio bank przedstawił innowacyjną koncepcję płatności palcem („pay-by-finger”) wykorzystującą technologię Finger Vein podczas tureckich targów CeBIT Eurasia, gdzie została ona bardzo pozytywnie przyjęta przez naszych klientów.

Dla Hitachi, projekt ten jest największym sukcesem poza rodzimym rynkiem w Japonii, gdzie biometria Hitachi dominuje w sektorze bankowym. Z 46 % bankomatów w Japonii, które wykorzystują biometrię (Źródło: Japan Financial Services Agency, 2011), wiekszość wyposażona jest w system biometryczny Hitachi Finger Vein, co daje liczbę ponad 75 000 czytników biometrycznych zaimplementowanych w bankomatach w tym kraju (zgodnie z danymi Hitachi-Omron Terminal Solutions, Corp. 2011).

IsBank poszedł śladem polskiego sektora bankowego. Polska była pierwszym krajem w Europie, który zastosował technologię Finger Vein w bankowości. Tadeusz Woszczyński, Dyrektor Pionu Rozwiązań Bezpieczeństwa IT w Polsce firmy Hitachi Europe, zauważył: – Największe wdrożenie urządzeń biometrycznych Finger Vein w bankomatach w Turcji nastąpiło wkrótce po wdrożeniu bankomatów biometrycznych w bankach spółdzielczych w Polsce. Podczas wdrożenia w Turcji wykorzystaliśmy wnioski wyciągnięte podczas implementacji rozwiązania na rynku polskim. Ponieważ mieliśmy już rozwiązane większość wyzwań technicznych związanych z implementacją czytników biometrycznych Finger Vein na bankomatach zewnętrznych i wewnętrznych różnych producentów, czas wdrożenia znacząco się skrócił i IsBank był w stanie zaoferować swoją usługę biometryczą w ciągu kilku miesięcy od podjęcia decyzji o wykorzystaniu naszej biometrii.

Peter Jones, Zastępca Dyrektora Generalnego, który jest odpowiedzialny w Hitachi Europe za sprzedaż rozwiązań Finger Vein w regionie EMEA, stwierdził: – Turcja jest dynamicznym, wymagającym i szybko rozwijającym się rynkiem i Hitachi było bardzo zadowolone z faktu, że IsBank wybrał naszą technologię do swojego projektu biometrycznego. Nasze duże doświadczenie we wdrażaniu biometrii w sektorze bankowym w Japonii oznacza, że możemy szybko reagować na potrzeby różnych rynków w regionie EMEA i jesteśmy w stanie dostosować nasze działania tak, aby sprostać celom biznesowym ambitnych klientów takich jak IsBank. Liczymy na dalszą współpracę z bankiem podczas rozszerzania jego portfolio usług biometrycznych.

Hitachi współpracowało z firmą MIG Int odnośnie projektowania, koncepcji oraz integracji czytników Finger Vein z różnymi modelami bankomatów IsBanku takich producentów jak Wincor Nixdorf czy NCR. Michael Gorgi, Prezes firmy MIG powiedział: – Moduły biometryczne Finger Vein są  niewielkich rozmiarów i pozwoliły nam na integrację ich z różnymi typami bankomatów używanymi przez bank.

Współpracowaliśmy również z IsBankiem podczas testów innej technologii biometrycznej, ale rozwiązanie Hitachi było jedynym, które spełniało wszystkie wymagania odnośnie rozmiarów, łatwości użytkowania oraz bezpieczeństwa.

Źródło: Hitachi