Izba Gospodarki Elektronicznej rozpoczyna współpracę z KIR

fot. Shutterstock

Do grona członków Izby Gospodarki Elektronicznej przystąpił KIR (Krajowa Izba Rozliczeniowa S.A.). KIR to technologiczny integrator rozwiązań wspierających budowę cyfrowej gospodarki. Jako kluczowy podmiot infrastruktury polskiego systemu płatniczego, od 30 lat firma jest odpowiedzialna za rozliczanie międzybankowych płatności detalicznych w Polsce. Realizuje także działania, które kompleksowo wspierają digitalizację procesów – zarówno w sferze komercyjnej, jak i w administracji publicznej. KIR jest już piątą firmą, która dołączyła do e-Izby od początku 2022 roku.

KIR jest wiodącą firmą obsługującą infrastrukturę polskiego sektora bankowego. Wykorzystując unikatowe w skali polskiego rynku kompetencje i doświadczenie, KIR rozwija i dostarcza rozwiązania systemowe dopasowane do potrzeb sektora bankowego oraz aktywnie uczestniczy w procesie cyfryzacji administracji publicznej. Jest pionierem w stosowaniu technologii blockchain i macierzy WORM w postaci trwałego nośnika. We współpracy z czołowymi instytucjami z sektora finansowego, utworzył pierwszy na polskim rynku Sandbox Blockchain, tj. platformę biznesowo-technologiczną, która umożliwia testowanie koncepcji biznesowych opartych na technologii blockchain. Współtworzył infrastrukturę Tarczy Finansowej PFR dla Małych i Średnich Firm. Dostarcza narzędzia do identyfikacji elektronicznej oraz usługi zaufania, takie jak zdalne potwierdzanie tożsamości – mojeID i kwalifikowany podpis elektroniczny – mSzafir.

Poza usługami wspierającymi sprawne funkcjonowanie bankowości elektronicznej, KIR dostarcza także narzędzia służące bezpiecznej wymianie informacji, w tym przeciwdziałaniu przestępczości finansowej (AML), mechanizmy oparte na analizie big data czy rozwiązania z zakresu otwartej bankowości (open banking).

Źródło: KIR