W internecie można kupić wszystko. Samochód, komórkę, laptop, babcine ogórki czy nawet zeszłoroczny śnieg. O czym należy pamiętać, by „sieciowe” zakupy były przyjemne i bezpieczne radzą specjaliści Allegro.pl, lidera e- commerce w Polsce.
Internet jest dziś globalną siecią, dzięki której bez wychodzenia z domu można załatwić praktycznie wszystko. Według danych Allegro.pl tylko w grudniu 2004 roku w serwisie zarejestrowało się 116 tys. Użytkowników. Rok wcześniej w tym samym okresie serwis zdobył 67 tys. nowych Allegrowiczów.
– Dane te pokazują, że co raz więcej Polaków przekonuję się do zakupów za pośrednictwem naszego serwisu. Niestety świadomość bezpieczeństwa internetowego wśród naszych rodaków jest nadal niewystarczająca – mówi Artur Brzęczkowski z Allegro. – Surfowanie w sieci to jak jazda samochodem. Jeśli nauczymy się tej sztuki, będziemy bezpiecznie poruszać się po drogach. Gdy nie będziemy pamiętać o podstawowych zasadach, możemy spowodować wypadek. Podobnie wygląda aspekt bezpiecznego korzystania z Internetu – dodaje.
O czym więc należy pamiętać, by kupowanie/ sprzedawanie w sieci było miłe i przyjemne?-Nie należy zapominać o zdrowym rozsądku. Nie rzucajmy się na ,,okazje´´. Kupujmy rozważenie. Niech każdy krok będzie dokładnie przemyślany. Pośpiech nigdy nie jest dobrym doradcą- mówi Bartek Szambelan, z Allegro.
Każdy powinien przed transakcją zapoznać się z komentarzami ,,potencjalnego´´ kontrahenta. To system obowiązujący w serwisie. Po każdej transakcji otrzymuje się od użytkownika komentarz opisujący współpracę obu stron. Ta swoista wizytówka, na którą trzeba ciężko pracować, pokazuje z kim mamy do czynienia. Oprócz tego, można sprawdzić jakiego rodzaju asortyment dana osoba oferowała w przeszłości, a czym handluje obecnie. Specjaliści platformy handlowej zalecają kontakt obu stron.
– Niech od samego początku wszystko będzie jasne. Jeżeli nie mamy pewności co do opisu sprzedawanego przedmiotu – dopytajmy Sprzedawcę o szczegóły. O ile brak na ten temat informacji uzgodnijmy ze Sprzedawcą warunki transportu przesyłki, koszty tej operacji oraz zapakowanie przedmiotu. Pozwoli to obu stronom uniknąć nieporozumień – stwierdza Łukasz Nowak, szef Działu Bezpieczeństwa Allegro.
Uważajmy na docierające do nas maile, sprawdzajmy ich źródło pochodzenia. To ważne, gdyż na bazie zawartych w nich informacji następuje finalizacja transakcji. Kupujący zawsze powinien się upewnić co do numeru konta, na które wpłaca pieniądze. Jeżeli nie jest pewny powinien skontaktować się ze Sprzedawcą by go potwierdzić. Pamiętać należy także, że ewentualne uszkodzenie towaru podczas transportu może być efektem nie tylko źle zabezpieczonej paczki ale, co zdarzyć się może, skutkiem nieodpowiedniego traktowania towaru przez dostawcę (kurier, poczta). Warto zatem cenne paczki ubezpieczać lub dostarczać bezpośrednio Kupującemu. Nie powinniśmy też zapominać o bezpieczeństwie własnego komputera. – Skanowanie systemu programem antywirusowym raz w tygodniu to absolutne minimum -podkreśla Łukasz Nowak.
Osoby ze stałym dostępem do sieci powinny korzystać z zabezpieczeń typu Firewall. Pod żadnym pozorem nie powinniśmy też udostępniać swoich danych innym użytkownikom Internetu.
Allegro ściśle współpracuje z policją, organizuje szkolenia funkcjonariuszy zajmujących się przestępczością internetową. – Oszuści powinni zrozumieć, że Allegro nie jest miejscem dla nich. Dzisiaj zatrzymanie na ,,gorącym´´ uczynku przestępcy w kawiarence internetowej nie jest niczym nadzwyczajnym – stwierdza Artur Brzęczkowski.