Okres od grudnia do końca lutego to czas ferii świątecznych i zimowych, co wiąże się z częstymi wyjazdami na urlopy. Eksperci Allianz w ramach programu Bezpieczne Ferie przygotowali zestaw porad, z których korzystanie może nas ustrzec przed niebezpieczeństwami, na jakie jesteśmy narażeni podczas wyjazdów w tym okresie.
I. Podróż
Każdy z nas ma swój ulubiony sposób podróżowania. Jedni wybiorą samochód inni pociąg lub autobus. Ci wybierający się za granicę zdecydują się pewnie na podróż samolotem. Nieprzyjemności podczas dojazdu do miejsca wypoczynku mogą popsuć cały wyjazd, dlatego przed rozpoczęciem ferii należy zacząć od zaplanowania bezpiecznej i wygodnej podróży.
Wybór samochodu jako środka transportu daje nam najwięcej niezależności. Nie jest to jednak najbezpieczniejszy sposób podróżowania. Ciężkie warunki zimowe na drogach (lód i śnieg) na pewno utrudniają jazdę, ale najczęściej to ignorancja kierowców sprawia, że drogi zamieniają się w autostrady do piekła. W samym grudniu 2008 doszło aż do 4020 wypadków samochodowych, w wyniku których 4899 osób odniosło obrażenia ciała, a 484 poniosło śmierć. Aby nie dołączyć do tych statystyk i uniknąć innych nieprzyjemności towarzyszących podróży samochodem należy pamiętać o paru zasadach.
1. Przed podróżą samochodem ważne jest sprawdzenie stanu technicznego pojazdu i pozbycie się wszystkich usterek, oraz zmiana opon na zimowe.
2. Za kierownicę należy siadać będąc trzeźwym i wypoczętym (trzeba pamiętać, że wysoki poziom alkoholu może utrzymywać się w organizmie nawet przez 24 godziny) W wypadku dłuższej drogi (powyżej 10 godzin)trzeba wykonać postój w celu odpoczynku, lub zabrać dodatkowe osoby, które mogą zastąpić kierowcę. Ważne jest też robienie krótkich postojów na trasie, co ok. 2 godziny
3. Wszyscy pasażerowie i kierowca powinni bezwzględnie pamiętać o zapięciu pasów. Młodsze dzieci powinny jechać w specjalnych fotelikach.
4. Przed wyjazdem warto przestudiować mapę i przygotować listę niebezpiecznych miejsc na trasie, gdzie najczęściej dochodzi do wypadków. Warto też sprawdzić aktualne utrudnienia w ruchu – ich wykaz znaleźć można na stronie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (www.gdkia.gov.pl)
5. Na postój zawsze warto wybierać miejsca oświetlone i zaludnione.
6. Zawsze podczas postoju trzeba zamknąć drzwi w samochodzie i włączyć alarm.
7. W wypadku oddalania się od samochodu, trzeba zabrać ze sobą wszystkie wartościowe przedmioty i dokumenty. Nie wolno też zostawiać niczego na siedzeniach – złodziej może wybić szybę tylko po to by sprawdzić co to jest.
Eksperci Allianz radzą:
Mimo, że każdy obowiązkowo musi wykupić ubezpieczenie OC, to warto pomyśleć o dodatkowym ubezpieczeniu Assistance. Szczególnie w okresie zimowym awarie samochodów przydarzają się dość często, a ubezpieczenie Assistance zapewnia podstawową pomoc serwisową np. holowanie pojazdu, czy jego naprawę na miejscu wypadku. W przypadku dalekiej podróży może to być nieoceniona pomoc.
By uniknąć problemów związanych z uciążliwą podróżą samochodem, można wybrać transport publiczny. Jednak na podróżujących pociągami, autobusami czy samolotami czeka wiele innych niebezpieczeństw, o których również warto pamiętać. Na co należy uważać podróżując w ten sposób?
1. Nigdy nie należy zostawiać swojego bagażu bez opieki. W wypadku podróży autobusem trzeba zwrócić uwagę czy nasz bagaż nie został wyjęty podczas jednego z postojów.
2. Wychodząc z autobusu lub opuszczając przedział w pociągu trzeba pamiętać by zabrać ze sobą wszystkie wartościowe rzeczy i dokumenty. Wykrywalność kradzieży bagażu jest bardzo niska, dlatego nie wolno liczyć na łut szczęścia. Według statystyk Służby Ochrony Kolei dotyczących kradzieży na szkodę podróżnych w pociągach, na stacjach i przystankach, w 2007 roku miało miejsce 682 kradzieży bagażu w pociągach, na stacjach i przystankach osobowych. Wykryto tylko 97 z nich, czyli ok. 14%.
3. W pociągu warto unikać pustych przedziałów, szczególnie podczas samotnej podróży. Osobę samotnie podróżującą łatwiej zaatakować i okraść. W roku 2007 pobito w pociągach aż 156 osób. Pociągi nocne są najczęstszymi miejscami kradzieży i napadów.
4. Podczas podróży trzeba również pamiętać o kieszonkowcach. Według statystyk SOK dotyczących kradzieży w pociągach i na stacjach, wykrywalność kradzieży kieszonkowych jest jeszcze mniejsza niż w wypadku złodziei bagażu i wynosi ok. 6%. By nie stać się ofiarą kieszonkowca nie powinno się wkładać rzeczy wartościowych do miejsc łatwo dostępnych (tylnich kieszeni spodni, lub małych kieszonek w plecakach). Szczególnie trzeba pilnować swoich rzeczy podczas wsiadania do pociągu czy odprawy na lotnisku.
5. Trzeba pamiętać, że należy przestrzegać zasad obowiązujących w samolotach, pociągach czy autobusach, nawet jeżeli wydają się bezsensowne. Wprowadzono je po to, by uczynić naszą podróż bezpieczniejszą i wygodniejszą.
Eksperci Allianz radzą:
W przypadku wycieczek zorganizowanych ubezpieczenie turystyczne zapewnia biuro podróży, jednak w przypadku samodzielnych wyjazdów trzeba pamiętać o wcześniejszym wykupieniu ubezpieczenia. To ważne, ponieważ dzięki niemu mamy zapewnione np. zwrot kosztów leczenia podczas wyjazdu (szczególnie kosztownego za granicą), pokrycie kosztów anulowania noclegu w hotelu, lub rezygnacji z biletów, a także odszkodowanie w przypadku utraty, zniszczenia, bądź opóźnienia bagażu (szczególnie w wypadku podróży lotniczych nie są to przypadki odosobnione).
II. W górach
W okresie zimowym najchętniej wybieramy się w góry. Są one rajem dla miłośników sportów zimowych takich jak narty lub snowboard. Niestety wiele osób staje na stoku zupełnie nieprzygotowana do jazdy. To wszystko szybko przekłada się na statystyki. Co roku GOPR odnotowuje ogromną ilość wypadków na stokach. W samym 2008roku polscy ratownicy zostali wysłani do 2712 wypadków narciarskich. Dla porównania w latach 2005 i 2006 było jeszcze gorzej. Ilość wypadków przekroczyła wtedy 4000. Jak uchronić się przed wypadkami podczas ferii? Wystarczy przestrzegać paru prostych reguł.
1. Przed wyjazdem na narty lub snowboard warto sprawdzić swój sprzęt. Źle przygotowane narty, nie sprawdzone wiązania itp. mogą utrudnić lub uniemożliwić jazdę. Pamiętajmy też o dobraniu odpowiedniego stroju do jazdy. Tak błahe rzeczy jak ciepły kombinezon, gogle czy rękawiczki, mogą ułatwić i uprzyjemnić nam przebywanie na stoku.
2. Warto przed wyjazdem poprawić kondycję. Można zapisać się na specjalne treningi dla narciarzy lub samodzielnie poszukać ćwiczeń w internecie. Trening na sucho zmniejsza ryzyko urazów. To jednak nie zwalnia z rozgrzewki przed każdym wyjściem na stok. Goprowcy radzą również by pierwszy dzień na stoku poświęcić tzw. rozjeżdżaniu się.
3. Mimo, że nie ma zakazu spożywania alkoholu na stokach, warto pamiętać, że to pijani narciarze są przyczyną ogromnej ilości wypadków. Odrobina trunku może pomóc się rozgrzać, ale większa ilość może doprowadzić do tragedii.
4. Trzeba mierzyć siły na zamiary i dobierać stoki i szybkość do umiejętności. Dobór stoku decyduje w dużej mierze o bezpieczeństwie zjazdu. Według GOPR najwięcej wypadków notuje się przy dobrych warunkach śniegowych i dobrej widoczności, w miejscach łatwych zjazdów. Narciarz lekceważy teren i pozwala sobie na brawurowy szus.
5. Niedawno wprowadzono w Polsce prawo dotyczące obowiązku noszenia kasków na stokach przez osoby, które nie ukończyły 18 roku życia. Mimo, że artykuł prawny dotyczy tylko osób niepełnoletnich, warto by osoby starsze również pomyślały o założeniu kasku. W przypadku kolizji na stoku, może on uratować życie.
6. Przed wejściem na stok trzeba zapoznać się z Międzynarodowym Dekalogiem Narciarza opracowanego przez Międzynarodową federację Narciarską FIS. Stosowanie się do niego powinno być obowiązkiem, a nie wyborem. Każdy narciarz powinien zachowywać się w taki sposób, aby nie zagrażać nikomu innemu i nie spowodować żadnej szkody.
7. Zjazd poza wyznaczonym dla narciarzy i snowboardzistów szlakiem jest niebezpieczny. Trzeba pamiętać, że zupełna nieznajomość trasy może doprowadzić do wypadku (ukryte skały, nagle urwanie się trasy) lub zgubienia się. Jeżeli dojdzie do wypadku na takiej trasie niesienie pomocy poszkodowanemu może być utrudnione, a na pewno będzie opóźnione.
8. Warto mieć przez cały czas przy sobie telefon komórkowy w celu lepszej komunikacji z osobami towarzyszącymi lub wezwania pomocy w razie potrzeby. Ważny telefon alarmowy w górach to 0 601 100 300. Sygnał telefonu komórkowego ułatwia też lokalizację osoby poszkodowanej, co przyspiesza niesienie pomocy.
Eksperci Allianz radzą:
Trzeba pamiętać, że ubezpieczenia turystyczne często nie obejmują leczenia urazów odniesionych podczas uprawiania niektórych sportów, do których czasem zaliczane jest również narciarstwo. Dlatego przed wyjazdem na narty warto sprawdzić co wchodzi w skład naszego pakietu ubezpieczeniowego i w razie potrzeby wykupić dodatkowe ubezpieczenie, lub rozszerzyć już wykupione.
Źródło: Allianz