Jak firmy mogą lokować nadwyżki finansowe

Beata Budzyńska-Bartosik
Menedżer ds. Marketingu
Kredyt Bank S.A.

Firmy nie lokują środków na długie terminy. Największą popularnością cieszą się lokaty na okres 3 miesięcy (4,8%) oraz 6 miesięcy (3,8%).

Inne formy inwestowania środków są mniej popularne: w akcje inwestuje 3,4% firm, w lokaty dwuwalutowe 3,1% a w fundusze inwestycyjne 2,7%.

Zakładając lokatę firmy wybierają przeważnie bank, prowadzący rachunek bieżący. Jest to wygodne rozwiązanie, ale w biznesie nie można kierować się tylko wygodą. Oferty lokat dla firm w bankach różnią się znacznie i to nie tylko oprocentowaniem.

Jak pokazują wyniki badania przeprowadzone przez firmę Qulifact, firmy wybierają formy depozytów gwarantujące łatwy i szybki dostęp do ulokowanych środków.

Dlatego też część banków proponuje firmom rachunek depozytowy, łączący płynność środków charakterystyczną dla rachunku bieżącego i wysoką zyskowność – porównywalną do oprocentowania na lokacie bankowej. Im więcej środków znajduje się na rachunku depozytowym, tym większe jest jego oprocentowanie, gdyż większość banków progowo określa stawki procentowe. Podstawową zaletą rachunku jest brak konieczności deklarowania okresu lokaty. Wpłat i wypłat można dokonywać w każdej chwili i nie traci się odsetek. Ponosi się jedynie koszt wypłat z rachunku, przy czym w większości banków jedną wpłatę lub przelew krajowy w miesiącu można dokonać bezpłatnie. Odsetki naliczane są od dnia wpływu środków pieniężnych na rachunkach do dnia poprzedzającego wypłatę. Kapitalizacja odsetek następuje miesięcznie. Aby skorzystać z rachunku depozytowego nie trzeba posiadać rachunku bieżącego w danym banku. Z tej formy lokowania nadwyżek można skorzystać w Kredyt Banku, Citi Handlowym, mBanku i Multibanku oraz w Lukas Banku.

Firmy chętnie korzystają z lokat negocjowanych. W tym przypadku można indywidualnie negocjować wysokość oprocentowania oraz termin umowy. Zyskowność tych lokat odnoszona jest do aktualnych kwotowań na rynku międzybankowym. Jednak aby skorzystać z tej formy oszczędzania firma powinna dysponować nadwyżkami w wysokości minimum 100 tys. złotych. Tylko w nielicznych bankach np. Kredyt Banku czy BGŻ lokaty negocjowane można założyć dla kwot od 50 tys. PLN lub równowartości w walucie obcej.

Popularną formą oszczędzania są lokaty typu overnight, które tworzone są ze środków zgromadzonych na rachunku bieżącym firmy. Założenie lokaty następuje automatycznie na koniec dnia poprzez przeniesienie środków powyżej określonej z rachunku firmowego na rachunek automatycznej lokaty overnight. Na początku następnego dnia kwota lokaty wraca z powrotem na rachunek bieżący. Zaletą tej formy oszczędzania jest duża płynność środków, ale podobnie jak w przypadku lokat negocjowanych trzeba dysponować kwotami min. 100 tys. PLN. W Kredyt Banku wystarczy już 40 tys. PLN, a w BGŻ 50 tys. PLN. Aby skorzystać z lokaty typu overnight trzeba mieć rachunek bieżący w danym banku, ponieważ są to produkty powiązane ze sobą.

Jeżeli firma dysponuje nadwyżkami i może je ulokować na dłuższe terminy, ma wiele możliwości i niekoniecznie muszą być to lokaty bankowe. Aktualna sytuacja na giełdzie nie sprzyja lokowaniu w akcje czy fundusze inwestycyjne, nie mniej jednak niesłabnącą popularnością cieszą się fundusze zamknięte z ochroną kapitału. Na tą formę oszczędzania mogą zdecydować się firmy dysponujące nadwyżkami w dłuższym horyzoncie czasowym – minimum 3 lata. W tym przypadku firma ma zagwarantowaną wypłatę kapitału powiększona o ewentualny zysk, przy czym aby skorzystać z gwarancji nie można umorzyć jednostek funduszu przed terminem zapadalności.

Firmy mogą również korzystać z funduszy otwartych, które idealnie nadają się do zarządzania bieżącymi nadwyżkami, gdyż pozwalają na lokowanie środków przez kilka tygodni lub miesięcy. Najbezpieczniejszymi inwestycjami są fundusze otwarte obligacji i pieniężne. W pierwszym przypadku środki inwestowane są w bony, obligacje skarbowe i papiery dłużne, w drugim w bony skarbowe, obligacje i lokaty bankowe.

Ciekawą propozycją jest Fundusz KBC Gamma SFIO z oferty Kredyt Banku. Fundusz inwestuje w instrumenty o niskim ryzyku stopy procentowej – lokuje do 100% aktywów w papiery dłużne i instrumenty rynku pieniężnego, przy czym udział dłużnych papierów wartościowych i instrumentów rynku pieniężnego nie może być niższy niż 80% wartości aktywów netto. Dzięki swojej strategii inwestycyjnej fundusz osiąga bardzo dobre wyniki finansowe przy zachowaniu bezpieczeństwa lokat i stabilnego wzrostu wartości jednostki uczestnictwa. W ciągu ostatniego roku jego rentowność (wg stanu na 31.08.2008) wyniosła 5,56%. Dodatkową zaletą funduszu jest brak opłat manipulacyjnych przy nabyciu, zmianie i umorzeniu jednostek, dzięki czemu firma może w każdym momencie wycofać środki bez ponoszenia jakichkolwiek opłat. W chwili obecnej trwa promocja funduszu i z oferty mogą skorzystać firmy dysponujące aktywami w wysokości 500 tys. PLN.

Decydując się na tradycyjne lokaty firmy mogą wybierać wśród szerokiej oferty lokat krótko- i długoterminowych zarówno w złotych jak i w walutach obcych. W większości banków firmy mogą korzystać z lokat na 1, 3, 6, 12 miesięcy.

Wybierając formę oszczędzania należy kierować się akceptowanym stopniem ryzyka, horyzontem czasowym,na jaki firma planuje zablokować środki, płynnością danej formy lokowania aktywów firm a także kosztami (np. nabycia jednostek funduszy inwestycyjnych czy umorzenia). Jeżeli firma na bieżąco obraca środkami, warto skorzystać na przykład z rachunku depozytowego czy lokat z nadwyżek salda. Nawet niewielkie środki mogą przynieść dodatkowe dochody.

Beata Budzyńska-Bartosik
Menedżer ds. Marketingu
Kredyt Bank S.A.

Artykuł pochodzi z Numeru Specjalnego Przeglądu Finansowego Bankier.pl

Partnerem wydania jest Raiffeisen Bank