Początek roku nie przyniósł rozwiązania trwających od miesięcy problemów. Dobre sygnały płyną z gospodarki USA, podczas gdy Europa wciąż szuka rozwiązań kryzysu zadłużeniowego. Na jakich produktach inwestycyjnych radzą się skupić zarządzający Union Investment TFI?
Na początku tego roku rynek zareagował optymistycznie na pojawiające się możliwości znalezienia rozwiązania kryzysu zadłużeniowego w Unii Europejskiej. Jednak obniżenie oceny wiarygodności finansowej Francji przez agencję Standard&Poor’s w połowie miesiąca zagroziło najwyższemu ratingowi Europejskiego Funduszu Stabilności Finansowej. Trwają wewnętrzne spory na temat udziałów finansowych poszczególnych państw w przezwyciężaniu kryzysu, a do grona borykających się z nim krajów dołączyły Węgry. Najlepsze dane napływają z USA. Wynik indeksu Empire State, mierzący koniunkturę gospodarczą w regionie Nowego Jorku okazał się być lepszy od oczekiwanego przez analityków i wyniósł w styczniu 13,5 punktów.
Sytuacja w Polsce wciąż wyróżnia się pozytywnie na tle zawirowań w strefie euro. Założenia budżetowe dotyczące obniżenia deficytu finansów publicznych w 2012 roku zostały dobrze odebrane przez inwestorów zagranicznych. Komisja Europejska pozytywnie oceniła polskie działania na rzecz realizacji zaleceń dotyczących stabilizowania finansów publicznych. W związku z tym dobre perspektywy widoczne są dla rynku polskich obligacji. Stabilizują go zdywersyfikowane źródła finansowania deficytu, a dodatkowym dla niego wsparciem może stać się brak oczekiwań podwyżek stóp procentowych zarówno w Polsce jak i na świecie. W efekcie możliwy jest wzrost cen polskich obligacji skarbowych.
Na podstawie analizy sytuacji rynkowej eksperci Union Investment TFI typują w styczniu trzy subfundusze, w 12-miesięcznej perspektywie inwestycyjnej, polecając je szczególnej uwadze inwestorów. Wśród nich znajduje się subfundusz UniKorona Obligacje. Na jego atrakcyjność wpływa poprawa nastrojów na rynkach i wzrost cen obligacji, zaobserwowane na początku roku. Podstawę inwestycji dokonywanych w ramach subfunduszu UniKorona Obligacje stanowią obligacje skarbowe rządu polskiego. Zarówno to, jak i sprzyjające okoliczności rynkowe czynią fundusz dobrą alternatywą wobec bardziej ryzykownych rozwiązań. Jednostka uczestnictwa na przestrzeni roku (do 20.01.2012 r.) wzrosła o 7,28 proc.
Korzystnych wyników można oczekiwać na specjalistycznym subfunduszu obligacyjnym – UniObligacje Aktywnym. Konstrukcja jego portfela pozwala wykorzystywać limity funduszu zamkniętego. Jednocześnie, w porównaniu do tradycyjnych funduszy dłużnych i funduszy z ochroną kapitału, UniObligacje Aktywny ma szansę wypracować lepsze wyniki, ponosząc niewiele większe ryzyko inwestycyjne. Osiągane zyski, od momentu utworzenia portfela inwestycyjnego 01.05.2011 r., plasują się na bardzo wysokim poziomie 10,16 proc. (do 20.01.2012 r.).
Wśród funduszy zrównoważonych, uwadze inwestorów polecany jest subfundusz mieszany – UniKorona Zrównoważony. To propozycja dla osób, które chcą mieć udział w możliwych zyskach płynących z akcji i obligacji i jednocześnie szukających alternatywy dla bezpośrednich inwestycji na rynkach kapitałowych. Subfundusze charakteryzuje się przejrzystymi i płynnymi lokatami, dokonywanymi na podstawie analizy sytuacji panującej na rynkach Europy Środkowo-Wschodniej. Ważny jej element stanowi określenie rynkowej i technologicznej przewagi rynkowej przedsiębiorstw oraz jakości ich zarządzania. Trwająca przecena na warszawskiej giełdzie i dobra sytuacja polskiej gospodarki na tle Europy pozwoliły funduszowi UniKorona Zrównoważony osiągnąć najlepszy wynik ze wszystkich funduszy zrównoważonych w Polsce, zarówno w krótkim (1, 3, 6 miesięcy) jak i w średnim okresie (1 rok, 2 lata).
Źródło: Union Investment TFI