Jak inwestować w ziemię?

Ziemia była w ostatnich latach jedną z najbardziej opłacalnych inwestycji w Polsce. Wzrost cen na wybranych obszarach sięgał nawet 300-400% w skali roku. W okresie hossy lat 2005-2008 grunty inwestycyjne stanowiły dobro wysoce pożądane. Sprzedający nie musieli rozważać strategii ich przygotowywania i sprzedaży, skupiając się wyłącznie na wyborze najwyższej oferty zakupu.

Obecny okres to czas pokory także dla osób inwestujących na rynku gruntów. Skończył się ten etap rozwoju rynku, w którym inwestycja w dowolny grunt przynosiła krociowe zyski w stosunkowo krótkim okresie. Liczba kupujących spadła, skala gruntów wystawianych na sprzedaż wzrasta. Inwestorzy muszą pogodzić się z faktem, że dogmat „na ziemi nigdy nie stracisz” odchodzi do lamusa.

Jednak obecna przecena cen ziemi powoduje, że w niektórych lokalizacjach poziom cen zaczyna być atrakcyjny, mogąc zaoferować w przyszłości potencjał do wzrostu. Jednak największy potencjał wzrostu cen gruntów nie będzie już po stronie upływu czasu, lecz po stronie odpowiedniego przygotowania i przeprowadzenia procesu inwestycji w grunty. Niemniej w pierwszej kolejności należy zapoznać się z pewnymi ograniczeniami typowymi dla inwestycji w grunty:

Inwestorom zdarza się zapominać, iż grunt należy traktować jako „materiał” w ramach procesu inwestycyjnego. Ziemia sama w sobie nie ma wielkiej wartości. Wartość wynika z realnych możliwości zabudowy oraz z popytu na dany typ produktu, który może zostać zbudowany na konkretnej działce. Długi okres przygotowywania projektów inwestycyjno-budowlanych sprawia, że sam grunt nie może być natychmiast wykorzystany w procesie produkcyjnym. Wymaga kilkunastomiesięcznego przygotowania, umożliwiającego wypracowanie wzrostu wartości poprzez odpowiednie dopasowanie nieruchomości do oczekiwań rynku.

Równie ważne jest długoterminowe podejście do tematu inwestowania w ziemię. Krótkoterminowe spekulowanie gruntami jest bardzo ryzykowne. Nietrafione zakupy przeprowadzone w dojrzałej fazie cyklu koniunkturalnego mogą być bardzo trudne do odsprzedania na zadowalających warunkach przez okres przynajmniej kilku lat.

Głównym potencjalnym źródłem zysków dla inwestorów staje się obecnie tworzona przez nich wartość dodana. Prosta spekulacja przestała przynosić dobre rezultaty (jest możliwa w pewnych szczególnych sytuacjach, jednak wymaga ogromnego wyczucia sytuacji rynkowej). Wartość dodana w przypadku gruntów wynikać może z:

Efektywne inwestowanie na rynku gruntów jest procesem długotrwałym i stosunkowo skomplikowanym. Taką cenę płacą inwestorzy za największy potencjał wzrostu gruntów z wszystkich rodzajów nieruchomości. Jeśli poszukujemy prostej inwestycji w nieruchomości, to zapewne niższe ryzyko i niższy poziom zaangażowania znajdziemy w przypadku zakupu zwykłego lokalu na wynajem.

Przemysław Pączek
ProDevelopment
Źródło: ProDevelopment