Z badań ogólnopolskich wynika, że warunki cywilizacyjne zamieszkiwania (dostęp do gazu, ciepłej wody, wyposażonej technicznie łazienki, centralnego ogrzewania) dla obecnego pokolenia seniorów są zdecydowanie gorsze na wsi niż w miastach.
Podkreślenia wymaga rola kapitału społecznego na wsi (i częściowo w małych miastach), który ułatwia seniorom podtrzymywanie ograniczonych kontaktów społecznych i pomoc osobom mieszkającym w sąsiedztwie. Wśród seniorów dominuje nastawienie na kontakt i czerpanie wsparcia od współmałżonka oraz dzieci.
Wokół budynków mieszkalnych wielorodzinnych na wsi i w małych miastach należy tworzyć odpowiednie warunki integracji społecznej (ławki, zieloną architekturę w otoczeniu). Należy realizować inwestycje infrastrukturalne (sieć kanalizacyjna, gazowa, ciepłownicza) podnoszące standard warunków zamieszkania.
Warunki zamieszkiwania w średnich i dużych miastach
Badania PolSenior w dużych miastach wskazują na adaptację seniorów do warunków życiowych w mieszkaniach o małej i średniej powierzchni użytkowej. Dostosowywanie tych mieszkań do pogarszającej się sprawności osób starych jest utrudnione ze względu na wysokie koszty remontów, brak wyprzedzającego planowania i motywacji u starszych seniorów, ograniczenia techniczne budynków i brak wspierających przepisów prawa.
Wraz z wiekiem seniorów zmniejsza się istotnie ich poczucie bezpieczeństwa ze względu na stan techniczny zamieszkiwanych budynków i odczuwanie barier architektonicznych. Rekomenduje się aktywizację działań służb społecznych dla likwidowania barier w budynkach z niesprawnym seniorem lub inwalidą, bez czekania na własną inicjatywę zainteresowanych. Rekomenduje się popularyzację rozwiązań technicznych (uchwyty, poręcze, maty antypoślizgowe, obniżanie sprzętów i wizjerów w drzwiach) i dofinansowywanie instalacji (np. zamiany wanny na prysznic, podnośników, przycisków sygnalizacyjnych, monitoringu elektronicznego) poprawiających bezpieczeństwo niesprawnego i chorego seniora.
Problemem podstawowym w starych (i rzadziej nowych) typach zabudowy wielorodzinnej jest brak wind w budynkach, wynikający z obowiązującego prawa budowlanego, które dopuszcza takie rozwiązania. Postulowane są zmiany w prawie budowlanym wprowadzające windy i dostępność dla osób na wózkach we wszystkich nowoprojektowanych czteropiętrowych i wyższych budynkach wielorodzinnych.
Źródło: PolSenior