Jak oceniamy swoją sytuację finansową

5% zapytanych przez Acxiom konsumentów stwierdziło, że bez szczególnego oszczędzania starcza im na wszystko. Kolejne 30% respondentów także odpowiedziało, że nie jest najgorzej – „żyjemy oszczędnie i starcza nam na wszystko”. Jednocześnie 28% badanych przyznało, że „chcąc odłożyć na poważniejsze zakupy, musi żyć bardzo oszczędnie”, a dochody 21% rodaków umożliwiają zakup tylko najtańszych artykułów (jedzenia i ubrania). Tylko na najtańsze produkty żywnościowe może sobie pozwolić 11% gospodarstw domowych. Najgorszą sytuację finansową, w której pieniędzy nie starcza nawet na najtańsze, podstawowe produkty zadeklarowało 5% pytanych.

Aż 60% konsumentów przyznało, że nie posiada żadnych oszczędności, a dwa-trzy miesiące bez dodatkowych wpływów (tylko ze zgromadzonych środków) przetrwałoby tylko 12% gospodarstw domowych. Na ponad roczny okres wakacji – bez zarobkowania – mogłoby sobie pozwolić tylko niecałe 4% badanych.

Własne mieszkanie posiada 33% konsumentów, zaś dom – 21%. W mieszkaniach komunalnych zamieszkuje kolejne 21%, a u rodziny 18% gospodarstw. Najwięcej, bo 42% osób, mieszka w lokalach o powierzchni z przedziału 40-59 metrów, 20% badanych może pochwalić się mieszkaniami o powierzchni 60-79 metrów, a własne M o powierzchni poniżej 40 metrów posiada 13% konsumentów.

Zakup nowego mieszkania rozważa 9% gospodarstw domowych, a 8% myśli o budowie własnego domu. Nie są to jednak bardzo skonkretyzowane plany, gdyż zaledwie 3% osób deklaruje zmianę sytuacji mieszkaniowej w okresie najbliższego roku, natomiast ponad 10% spodziewa się takich zmian za co najmniej 2 lata.