Jak odbudować nasze oszczędności po wakacjach?

Jak co roku lipiec, sierpień a nawet wrzesień Polacy spędzili na upragnionych wyjazdach wakacyjnych – w kraju, ale również za granicą. Niestety tylko nieliczni mogli sobie pozwolić na sfinansowanie urlopu z bieżących środków. Podpowiadamy, jak odbudować nasze oszczędności po wakacyjnych wojażach.


Jak zauważył amerykański doradca finansowy David Bach – autor terminu Efekt latte – aby zgromadzić oszczędności, wystarczy zwracać uwagę na wydawane przez nas codziennie małe kwoty. I tak np. dzięki rezygnacji z zakupu kawy przed pracą, papierosów czy posiłków na mieście, jesteśmy w stanie ograniczyć niepotrzebny i często wręcz niekontrolowany odpływ pieniędzy z naszego portfela. Te drobne, ale regularnie odkładane sumy, dadzą nam pod koniec miesiąca, a zwłaszcza roku, naprawdę sporo oszczędności.

Codzienne wyrzeczenia przyjdą nam łatwiej, jeśli już na początku określimy konkretny cel oszczędzania. Pamiętajmy, aby wyznaczać sobie cele krótkoterminowe związane z realizacją marzeń i planów (jak wyjazd na narty czy zakup nowego sprzętu), ale również cele długoterminowe (jak np. odkładanie na emeryturę czy na wypadek nieprzewidzianej sytuacji życiowej).

Gdzie jeszcze możemy szukać codziennych oszczędności? Niezależnie od tego, w jakiej sytuacji finansowej się znajdujemy, zawsze możemy sprawdzić pod tym kątem nasz domowy budżet.

Szczególnie przydatne do kontroli wydatków mogą okazać się aplikacje, np. MoneyZoom, Dochody vs Wydatki, HandWallet czy Kontomierz. Po dokonaniu zakupu przypisujemy kwotę do danej kategorii, a dzięki statystykom generowanym na koniec miesiąca widzimy, które wydatki najbardziej obciążają nasz budżet i od czego powinniśmy zacząć redukcję. Dodatkową funkcją aplikacji jest możliwość ustalenia limitu wydatków, którego nie chcemy przekraczać w miesiącu.

Pamiętajmy również, że zgromadzonych dzięki wyrzeczeniom oszczędności nie warto trzymać w domowej śwince-skarbonce, ponieważ pokusa wydania pieniędzy pod wpływem chwili może być zbyt silna. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest regularne wpłacanie środków na otwarte w tym celu konto oszczędnościowe w banku. Dzięki temu nasze pieniądze będą również dodatkowo zarabiać.

Rachunek oszczędnościowy to produkt łączący w sobie cechy zwykłego konta i lokaty terminowej. Jestidealnym rozwiązaniem dla wszystkich osób, które chcą oszczędzać, nawet niewielkie kwoty, ale nie mogą lub nie chcą określać czasu oszczędzania. Na rachunek oszczędnościowy możemy wpłacać dowolne kwoty i w dowolnym czasie. Sami również decydujemy, kiedy i jaką kwotę oszczędności wypłacimy. Banki oferują na tym produkcie atrakcyjne oprocentowanie często porównywalne z oprocentowaniem lokat – zgromadzone przez nas środki będą więc wypracowywać zysk, stopniowo powiększający kwotę naszych oszczędności – mówi  Agnieszka Mielniczuk, ekspert eurobanku ds. produktów oszczędnościowych.

Oszczędzanie nie musi być trudne, wystarczy tylko odpowiednia motywacja i kilka przydatnych narzędzi, jak aplikacja czy wypracowujące dla nas dodatkowy zysk konto oszczędnościowe. W chwili zwątpienia warto natomiast przywołać wspomnienia ostatnich wakacji, które były możliwe właśnie dzięki gromadzonym przez nas regularnie oszczędnościom.