Jak Polacy wyobrażają sobie jesień życia?

57 proc. przyszłych emerytów marzy o podróżowaniu po świecie, jednocześnie aż trzy czwarte Polaków zdaje sobie sprawę, że zamiast odpoczynku czeka ich „dorabianie” na emeryturze. Dzisiejszy system emerytalny wzbudza strach przed starością.

W dniach 4-9 listopada 2009 Centrum Badania Opinii Społecznej przeprowadziło badanie „Aktualne problemy i wydarzenia”, w którym 1022 dorosłych Polaków wypowiedziało się na temat wyobrażeń swojej jesieni życia. Jak wynika z badania, ponad połowa respondentów (67 proc.) nie korzystających jeszcze ze świadczeń emerytalnych marzy o uprawianiu sportu i podróżach po kraju, 57 proc. myśli o zwiedzaniu świata. Prawie wszyscy (93 proc.) po latach ciężkiej pracy chcieliby po prostu słuchać muzyki, a 89 proc. czytać książki. Z dóbr internetu i telewizji planuje korzystać 87 proc. badanych. O przeznaczeniu swojego wolnego czasu na własną działkę bądź ogródek marzy 63 proc. osób.

Wśród osób czynnych jeszcze zawodowo, znaczna część zdaje sobie jednak sprawę, iż same środki pochodzące z I i II filaru nie wystarczą im na wymarzone życie. Aż 42 proc. respondentów chce pracować dorywczo, co piąty (21 proc.) planuje utrzymać stałą pracę, a 24 proc. myśli o pracy na własny rachunek. Oznacza to, że respondenci, stanowiący aż trzy czwarte Polaków, mają świadomość, że aby mieć zabezpieczone życie w przyszłości, muszą pozostać aktywni zawodowo podczas emerytury. Zdając sobie sprawę z tego, że na spełnianie marzeń nie będzie nas stać, ponieważ I i II filar nie są w stanie zapewnić nam godnego bytu, powinniśmy sami pomyśleć o swojej emeryturze i zadbać o swoją przyszłość.

W dzisiejszych niepewnych czasach, skutecznym rozwiązaniem jest III filar, w ramach którego istnieje możliwość zgromadzenia dodatkowych pieniędzy na emeryturę. IKE, czyli Indywidualne Konto Emerytalne, zapewnia bezpieczeństwo zgromadzonych środków. Program ten polega na inwestowaniu nawet niewielkich kwot na poczet swojego przyszłego kapitału emerytalnego. Maksymalny limit dopuszczalnych wpłat na IKE ustalany jest co roku (w 2009 r. jest to kwota do 9 579 zł.). Co ważne, wypłata środków zgromadzone w ramach IKE zwolniona jest z 19 proc. podatku od zysków kapitałowych.

Nie trzeba inwestować całej kwoty jednorazowo. Wpłaty uzależnione są tak naprawdę od indywidualnych możliwości, jednak jak wiadomo, systematyczność, która pozwala nam osiągnąć pozytywne efekty, w kwestiach finansowych jest niezwykle istotna.

To, co najistotniejsze dla przyszłej wartości naszego emerytalnego konta to po pierwsze liczba lat, przez które dokonywaliśmy systematycznego odkładania i inwestowania naszych składek oraz, po drugie, rodzaj (kategoria) funduszu, który służył nam do pomnażania naszych oszczędności. W pierwszym przypadku działa tzw. „zasada śnieżnej kuli”, czyli im dłużej oszczędzasz, tym większy kapitał jesteś w stanie uzbierać. W drugim przypadku okazuje się, że zmienność jest przyjacielem inwestorów korzystających z regularnych programów oszczędnościowych i dlatego zdecydowanie lepiej oprzeć swoje inwestycje o produkty z dużym udziałem akcji  – podkreśla Jacek Treumann, członek zarządu Legg Mason TFI S.A.

IKE z funduszami Legg Mason daje możliwość wyboru pięciu strategii inwestycyjnych oraz swobodnego alokowania środków w ramach kilku funduszy.

Do programu może przystąpić każda osoba fizyczna, która ukończyła 16 rok życia i ma nieograniczony obowiązek podatkowy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Istnieje oczywiście możliwość wcześniejszego wycofania środków z IKE.

Bez względu na to, jak chcemy odpoczywać po latach pracy, czynnie – zwiedzając świat, uprawiając swój ogródek, czy też biernie – relaksując się przy książce i herbacie, zastrzyk dodatkowych pieniędzy jest niezbędny. Warto więc zadbać o swoją przyszłość już dziś.

Źródło: Legg Mason TFI