Wejście funduszu inwestycyjnego jako inwestora może być wielką szansą a jednocześnie wyzwaniem dla spółki. Podobnie, jak w życiu, kiedy pojawia się ktoś nowy, musimy odpowiednio przygotować się na jego przyjście.
To, jaką rolę będzie odgrywać fundusz, będzie zależeć od zaangażowania kapitałowego i ilości głosów na walnym zgromadzeniu. Bez względu na to jednak spółka winna dokonać odpowiednich działań, aby poprawić sytuację finansową, organizacyjną oraz wizerunek.
Fundusz jako potencjalny właściciel dokona analizy sytuacji spółki (due diligence), w czym warto współpracować z jego przedstawicielami.
Fundusz inwestycyjny nabywając akcje czy udziały w spółce przynosi kapitał a także inne wartości do spółki. Aby jak najlepiej je wykorzystać należy rzetelnie przedstawić mu swoją sytuację.
Robienie porządków w spółce nie powinno oznaczać przysłowiowego „zamiatania pod dywan”, bowiem nowi właściciele szybko zorientują się w sytuacji, co może mieć przykre konsekwencje dla władz spółki.
Im lepsza sytuacja finansowa i perspektywy rozwojowe, tym większą cenę będzie skłonny zapłacić fundusz za akcje lub udziały. Jeżeli będzie to nowa emisja to pieniądze zasilą spółkę dając jej dodatkowe możliwości rozwoju. Przed zawarciem transakcji należy więc wyjaśnić i zlikwidować nieprawidłowości spółce.
W pierwszej kolejności przyjrzyjmy się należnościom, gdyż te mogą zadecydować o płynności finansowej spółki, bez względu na osiągnięty zysk bilansowy. Należy podjąć decyzję w sprawie należności trudnych lub takich, które mogą być już utracone. Przyszły właściciel nie powinien mieć wątpliwości do rzeczywistego stanu należności, gdyż decydują one o poziomie kapitału obrotowego. A to w konsekwencji przekłada się na płynność finansową.
Nowy właściciel będzie chciał poznać również stan zapasów. Niektóre, zalegające od lat w magazynach, mogą być trudne do upłynnienia.
Przejrzyjmy rezerwy, zarówno te utworzone na należności, jak również na różnice w podatku czy na naprawy gwarancyjne. Ponowna ich rewizja pozwoli na ewentualne skorygowanie ich wartości, gdyż sytuacja od ostatniego dnia bilansowego mogła ulec zmianie.
Poprawę płynności spółki można osiągnąć przez zbycie zbędnych składników majątku trwałego i obrotowego. Może się zdarzyć, że posiadamy nieużywane maszyny, narzędzia lub niewykorzystane nieruchomości, które nie przynoszą już korzyści lecz stanowią martwe pozycje w aktywach bilansu. Uzyskane środki pieniężne ze zbycia niepotrzebnych składników majątku pozwolą na rozwój spółki lub spłatę zobowiązań.
W ramach porządkowania spraw spółka winna w miarę możliwości dokończyć trwające sprawy sporne. Niejednokrotnie zawarcie ugód może być bardziej korzystne niż procesy sądowe. Nowy właściciel nie będzie zadowolony z sytuacji, kiedy spółka jest uwikłana w wiele konfliktów i będzie chciał wykorzystać to podczas negocjacji cenowych.
Ważnym działaniem przed przyjściem nowego inwestora będzie przegląd kadr pracowniczych oraz dokonanie ewentualnych zmian pozwalających racjonalnie wykorzystać zasoby ludzkie. Kapitał ludzki jest w firmie najważniejszym dobrem i najszybciej przynosi korzyści dla całej organizacji.
Należy zdawać sobie sprawę, że fundusz jako nowy właściciel może dokonać istotnych zmian w spółce i wkrótce przyjdzie nam pracować w nowych realiach. Czy będą one lepsze – wiele zależy od tego, jak się przygotujemy na przyjście nowego właściciela firmy.
Źródło: Investors Dom Maklerski