Jak sfinansować świąteczne zakupy?

Bank BGŻ oferuje kredyt, którego oprocentowanie zaczyna się już od 5,9 proc. Pożyczkę można otrzymać bez zaświadczeń o dochodach, a kredyt do 3,5 tys. zł i na okres do 36 miesięcy udzielany jest bez zabezpieczeń. Także ING Bank Śląski nie wymaga przedstawiania zabezpieczeń. Getin Bank do każdego udzielonego kredytu dodaje 50 zł w prezencie, a Bank BPH kusi rabatami w blisko 1,3 tys. punktach handlowo-usługowych przy płatnościach kartą kredytową.

Dziennik radzi jednak, by zanim ulegniemy pokusie, skalkulować, czy kredyt w promocji będzie rzeczywiście najtańszy. Alternatywą może być skorzystanie z karty kredytowej lub kredytu odnawialnego w rachunku bieżącym.

Jeżeli planujemy całą kwotę spłacić w okresie około dwóch miesięcy najlepszym wyborem będzie karta kredytowa. Tyle wynosi bowiem przeciętny okres bezodsetkowy. Innym sposobem może być zaciągnięcie kredytu odnawialnego w rachunku, co wiąże się z koniecznością regulowania miesięcznych odsetek. Na spłatę takiego kredytu klienci mają z reguły 12 miesięcy. Warto pamiętać, że zarówno w przypadku kart kredytowych, jak i limitów w rachunkach, odsetki spłacamy od wykorzystanej kwoty kredytu.

Osoby, które planują zakup na kredyt konkretnego produktu lub usługi, powinny zastanowić się nad kredytem ratalnym. Wiele sieci handlowych we współpracy z bankami proponuje popularne kredyty z opcją 0 proc. Korzystając z takiego kredytu, nie zapłacimy odsetek, ale musimy zwrócić uwagę na dodatkowe opłaty, np. prowizję czy ubezpieczenie.

Więcej w dzisiejszym wydaniu Gazety Prawnej.