Jak ubezpieczyć nieruchomość przed finansowymi skutkami kradzieży z włamaniem?

Do niemal 3,5 mln kradzieży z włamaniem doszło w Polsce po 2000 roku – wynika ze statystyk Komendy Głównej Policji (KGP). Najniebezpieczniej było na początku wieku, ale w ostatnich latach i tak dochodzi do ok. 70 tys. przestępstw rocznie. W ubiegłym roku najwięcej kradzieży odnotowano w województwach: śląskim, mazowieckim i dolnośląskim. Złodzieje najczęściej kradną małą elektronikę, biżuterię, koła i opony, sprzęt sportowy i gotówkę – twierdzą eksperci ubezpieczeniowi.

fot. Suzy Hazelwood / Pexels

Od początku XXI wieku doszło w Polsce do 3 490 735 kradzieży z włamaniem – wynika z analizy statystyk KGP. Tylko 31% przestępstw zostało wykrytych. Najwięcej zdarzeń miało miejsce na początku wieku – było ich wtedy ponad 300 tys. rocznie. Z biegiem lat liczba kradzieży systematycznie spadała, a rekordowo niski poziom osiągnęła w 2017 roku (65,5 tys.). Złodzieje uaktywnili się jednak w pandemii – w latach 2020-2021 policja notowała ponad 70 tys. przestępstw rocznie, co oznacza powrót do stanu sprzed 5 lat.

– Statystyki zgłaszanych szkód potwierdzają to, co widać w policyjnych danych. W ostatnich latach liczba kradzieży z domów i mieszkań nieco rośnie, ale utrzymuje się na mniej więcej stałym poziomie. Choć na przestrzeni ostatnich 20 lat w Polsce zrobiło się pod tym względem bezpieczniej, to dziesiątki tysięcy przestępstw każdego roku trudno uznać za „dobrą wiadomość”. Warto pamiętać o tym zagrożeniu, zwłaszcza że właśnie rozpoczyna się kradzieżowy sezon. To nie tajemnica, że do włamań dochodzi najczęściej wtedy, gdy jesteśmy na urlopach – mówi Andrzej Paduszyński, dyrektor Departamentu Ubezpieczeń Indywidualnych w Compensa TU SA Vienna Insurance Group.

Zeszłoroczne statystyki pokazują, że w niektórych regionach do kradzieży z włamaniem dochodzi wyraźnie częściej niż w innych. Pod tym względem 2021 rok był najgorszy dla mieszkańców woj. śląskiego, mazowieckiego i dolnośląskiego. Na drugim biegunie niechlubnej listy znajdują się zdecydowanie bezpieczniejsze Podkarpacie i Podlasie. W ubiegłym roku liczba kradzieży w tych częściach kraju stanowiła tylko ok. 15% przestępstw, do których doszło na Śląsku czy Mazowszu.

Liczba kradzieży w włamaniem w 2021 roku
Polska 71 625
woj. śląskie 10 370
woj. mazowieckie 9969
woj. dolnośląskie 9845
woj. pomorskie 6613
woj. łódzkie 5319
woj. wielkopolskie 4506
woj. małopolskie 3838
woj. zachodniopomorskie 3663
woj. kujawsko-pomorskie 3472
woj. warmińsko-mazurskie 2623
woj. lubuskie 2366
woj. lubelskie 2138
woj. świętokrzyskie 2002
woj. opolskie 1989
woj. podlaskie 1488
woj. podkarpackie 1424
Dane: Komenda Główna Policji

Co najczęściej pada łupem złodziei?

Zdaniem ubezpieczycieli złodzieje przeważnie nie stosują finezyjnych sposobów wchodzenia do mieszkań i domów. Najczęściej dostają się do nich w oczywisty sposób – przez słabo zabezpieczone okna, a do piwnic po zerwaniu kłódki. Czego szukają? Przede wszystkim niewielkich, łatwych do przeniesienia, a jednocześnie wartościowych rzeczy. Z danych Compensy wynika, że na pierwszym miejscu listy przedmiotów najczęściej kradzionych z nieruchomości znajduje się mała elektronika – smartfony, tablety i laptopy.

– Złodzieje chętnie sięgają też po biżuterię, elektronarzędzia – zwłaszcza wiertarki, wkrętarki i kosiarki. Szukają też sprzętu sportowego: rowerów, nart i akcesoriów do nich. Klienci zgłaszają nam też kradzieże deskorolek czy rakiet do tenisa. Z kolei z garaży i piwnic często znikają koła i opony samochodowe. W czołówce łupów znajduje się też gotówka – wylicza Andrzej Paduszyński z Compensy.

Nie zawsze da się uchronić przed działaniem złodziei, ale od finansowych skutków ich działania można się ubezpieczyć. Polisa chroni dom lub mieszkanie od ognia i innych zdarzeń losowych, także od kradzieży z włamaniem. Dzięki polisie po włamaniu ubezpieczyciel wypłaca odszkodowanie, odpowiadające wysokością wartości utraconego mienia – do sumy podanej przez właściciela przy zakupie polisy.

– Aby tak się stało, wybierając ubezpieczenie trzeba zdecydować się na wariant uwzględniający ubezpieczenie nieruchomości wraz z jej wyposażeniem, czyli tzw. ruchomościami domowymi, do których należą nie tylko przedmioty znajdujące się w mieszkaniu lub domu, ale także w przynależących do nieruchomości piwnicach, garażach czy budynkach gospodarczych – tłumaczy Andrzej Paduszyński z Compensy.

Właściciel nieruchomości i znajdującego się w niej mienia przed zakupem ochrony ubezpieczeniowej musi oszacować osobno wartość domu lub mieszkania oraz ruchomości domowych. Dzięki właściwej kalkulacji, odszkodowanie będzie odpowiadało faktycznej wartości majątku i pozwoli pokryć zarówno koszty powstałych wskutek działania złodziei zniszczeń, jak i zakup utraconych przedmiotów.

Źródło: Compensa TU SA Vienna Insurance Group