Da ona prawo do przeliczenia świadczeń około 0,5-1 mln osób, które pracowały i posiadają na to dokumenty, ale nie mogą udowodnić z tych okresów wysokości osiąganych zarobków. Zyskają prawo, po złożeniu do ZUS wniosków, do ponownego przeliczenia wypłacanych im świadczeń lub wysokości ustalonego już przez ZUS kapitału początkowego. Mikołaj Skorupski, rzecznik ZUS, tłumaczy, że ubezpieczeni nie powinni składać wniosków do ZUS wcześniej niż 1 stycznia 2009 r.
– Dopiero wtedy ZUS będzie mógł dokonywać przeliczeń. Nie będzie tego mógł robić wcześniej – tłumaczy Mikołaj Skorupski.
Powodu do pośpiechu nie ma także z innego powodu. Wniosek, który zostanie złożony w 2009 roku, będzie skutkował wyrównaniem świadczenia – bez względu na datę jego złożenia – od stycznia.
Jak ZUS wylicza świadczenie
Wysokość emerytury lub renty dla osób urodzonych przed 1 stycznia 1949 r. i części ubezpieczonych urodzonych w latach 1949 – 1968 jest obliczana według dosyć skomplikowanych zasad. Zgodnie z nimi wysokość emerytury dla tych osób stanowi suma trzech składników.
Jakie składniki stanowią o wysokości emerytury? Jak ustala się podstawę wymiaru świadczenia emerytalnego i rentowego? Jakie podstawy wymiaru świadczenia może wskazać do ustalenia osoba wnioskująca o emeryturę lub rentę ? Od czego zależy podwyższenie przeliczonego świadczenia ? Od kiedy będzie przysługiwać emerytura lub renta w nowej przeliczonej wysokości ?
Bartosz Marczuk, Marek Opolski
Więcej: Gazeta Prawna 11.09.2008 (178) – str.12-13