Jak uniknąć pułapek w ubezpieczeniu samochodu?

 

Kierowców od zakupu ubezpieczenia samochodu dzielą trzy kroki: decyzja o rodzaju ubezpieczenia – obowiązkowo OC, ale czy bierzemy też AC, NNW i Assistance, przegląd dostępnych na rynku ofert i wybór tej najkorzystniejszej oraz podpisanie umowy. Jednak, aby zapewnić sobie spokojny sen, należy jeszcze dokładnie zapoznać się z ogólnymi warunkami ubezpieczenia. To w nich zawarte są informacje, w jakich sytuacjach możemy otrzymać odszkodowanie, a kiedy nie dostaniemy go wcale.


Takich pułapek jest wiele. Część z nich wydaje się zrozumiała i oczywista, jednak w wielu sytuacjach kierowcy robią wielkie oczy.

Spóźnienie kosztuje


Właściwie zawsze koszt ubezpieczenia samochodu możemy rozłożyć na raty. Należy wówczas pamiętać o terminowym regulowaniu należnych rat, aby nie być narażonym na dodatkowe koszty związane z naliczeniem odsetek lub uruchomieniem procesu windykacji składki. Musimy również pamiętać, że ubezpieczyciel może wyznaczyć nam termin dokonania płatności zaległej składki, po którego przekroczeniu nastąpi zakończenie odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń. Należy zawczasu zadbać, aby wykonać płatność w określonym terminem (decyduje data nadania przelewu, obciążenia konta), ponieważ w sytuacji, kiedy nie dopełniliśmy tego, a w tym czasie zdarzył się nam wypadek, nie będziemy mogli liczyć na wypłatę odszkodowania.

Polisa pod wpływem alkoholu nie działa


W ogólnych warunkach ubezpieczenia każdego towarzystwa ubezpieczeniowego, kierowcy znajdą zapis określający wyłączenie ochrony ubezpieczeniowej w sytuacji, kiedy zdarzenie spowodował kierowca pojazdu znajdujący się w pod wpływem alkoholu albo po użyciu środków odurzających czy substancji psychotropowych. – Jeśli wypadek lub kolizja została spowodowana przez takiego właśnie kierowcę, ubezpieczony nie będzie mógł liczyć na to, że otrzyma odszkodowanie z ubezpieczenia AC. Chyba że stan kierowcy nie miał wpływu na powstanie szkody. W przypadku ubezpieczenia OC, będzie musiał się liczyć z koniecznością zwrotu wypłaconego osobie poszkodowanej odszkodowania lub świadczenia. I choć taki zapis wydaje się oczywisty, wielu nie zdaje sobie z niego sprawy – podkreśla Marek Dmytryk, Menedżer Produktu w Biurze Ubezpieczeń Detalicznych w Gothaer TU S.A.

Problemem brak przeglądu

Obowiązkiem każdego właściciela samochodu jest nie tylko wykupienie obowiązkowego ubezpieczenia OC, lecz także przeprowadzanie okresowych przeglądów technicznych pojazdu. Jego brak może oznaczać poważne konsekwencje finansowe. W sytuacji, w której to my spowodowaliśmy wypadek autem bez ważnego badania technicznego, a stan techniczny pojazdu miał wpływ na powstanie szkody, nasz ubezpieczyciel zgodnie z ogólnymi warunkami ubezpieczenia AC będzie mógł odmówić nam wypłaty odszkodowania, a koszt naprawy naszych czterech kółek będziemy musieli pokryć z własny środków.

Brak kluczyków to brak odszkodowania


Przedstawiciel Gothaer radzi także zajrzeć do OWU i sprawdzić, czy możemy liczyć na odszkodowanie z ubezpieczenia AC w przypadku kradzieży auta, jeśli nie mamy kompletu kluczyków i dokumentów, jakie posiadaliśmy w chwili zawierania ubezpieczenia. Taki zapis często znajduje się OWU i może oznaczać właściwie jedno – wyłączenie odpowiedzialności ubezpieczyciela. Umowa ubezpieczeniowa nakłada na klienta zabezpieczenie z należytą starannością dokumentów pojazdu oraz kluczyka, karty kodowej lub sterowników do pojazdu i urządzeń zabezpieczających. W sytuacji, kiedy doszło do ich utraty, przy wykupionej opcji „utraty kluczyków”, w Gothaer pokrywane są koszty wymiany zamków lub innych urządzeń zabezpieczających. O tej opcji warto wiedzieć, tym bardziej, że jej koszty są naprawdę niewysokie.

Jedziemy na Wschód


Jeśli planujemy wyjazd za naszą wschodnią granicę własnym samochodem, powinniśmy dowiedzieć się, w których krajach nasza polisa AC daje nam ochronę ubezpieczeniową i w jakim zakresie. W przypadku kradzieży, pożaru czy uszkodzenia przez osoby trzecie wielu ubezpieczycieli nie wypłaci nam ani złotówki za zdarzenia zaistniałe na terytorium Białorusi, Mołdawii, Rosji czy Ukrainy. Są to tzw. państwa podwyższonego ryzyka. Dlatego myśląc o wycieczce za Bug warto wykupić dodatkową opcję do posiadanego ubezpieczenia, która zagwarantuje nam spokojną podróż. Zakres praw i obowiązków zarówno ubezpieczonego jak i ubezpieczającego określony w ogólnych warunkach ubezpieczenia jest bardzo szeroki i znacznie wykracza poza przedstawione wyżej sytuacje. Przed dokonaniem zakupu ubezpieczenia należy upewnić się, na co dokładnie możemy liczyć w razie zaistnienia szkody i w jakich okolicznościach, a przede wszystkim czy taki zakres ochrony nas satysfakcjonuje. Dopiero wtedy powinniśmy sfinalizować proces zakupu ubezpieczenia, wybierając dodatkowe opcje ochrony.

WSKAZÓWKA EKSPERTA

Radzi Marek Dmytryk, Menedżer Produktu w Biurze Ubezpieczeń Detalicznych w Gothaer TU S.A.:

Niezależnie od tego, czy odnawiamy dotychczasową umowę ubezpieczenia na kolejny rok czy zawieramy nową umowę, nigdy nie powinniśmy robić tego automatycznie. Podpisanie umowy zawsze powinno być poprzedzone dokładnym przeczytaniem zapisów zawartych w ogólnych warunkach ubezpieczenia lub uzyskaniem wyczerpujących informacji od agenta oraz zapoznaniem się z informacjami zawartymi na polisie. Choć ogólne warunki to obszerny dokument, a kwestie w nim opisane, nie zawsze są w pełni zrozumiałe dla klienta, to jednak tylko ich znajomość ustrzeże nas przed przykrymi niespodziankami w czasie trwania umowy ubezpieczeniowej. Jeżeli jakiś zapis jest dla nas niezrozumiały zawsze pytajmy agenta lub wręcz poprośmy o jego wyjaśnienie oraz przedstawienie nam naszych praw i obowiązków wynikających z zawieranej umowy ubezpieczenia.