Jak „wyleasingować” usługę?

Okazuje się, że – pośrednio – tak! Na dodatek w niezbyt atrakcyjnym dla leasingu segmencie nowych technologii. Jedną z firm, która wprowadziła możliwość leasingowania inwestycji w komputerowy system wspomagający zarządzanie przedsiębiorstwem, jest poznańska spółka 7milowy. Oferuje ona usługi wdrożeniowe systemu SAP dla firm z sektora MSP, które w całości można sfinansować poprzez leasing.

– Wdrożenie systemu to w dużej mierze usługa i od jakości jej wykonania zależy powodzenie sporej jak na możliwości finansowe małych i średnich firm – inwestycji. Oferta leasingu całego projektu wdrożeniowego (leasing operacyjny) jest wynikiem współpracy SAP z Siemens Financial Services (SFS) i umożliwia klientowi finansowanie całości projektu wdrożeniowego, dzięki któremu możliwa jest optymalizacja procesów biznesowych prowadzonej działalności – wyjaśnia Robert Stiller, Menedżer ds. Kluczowych Klientów w spółce 7milowy. – Spłata kapitału inwestycji rozpoczyna się dopiero w momencie pełnego uruchomienia systemu, co pozwala finansować rozwiązanie, które będzie już „zarabiać na siebie” w czasie dokonywania płatności.

Zakres finansowania wdrożenia SAP poprzez leasing obejmuje: koszt usługi wdrożeniowej, zakup licencji oprogramowania SAP, zakup sprzętu komputerowego niezbędnego do realizacji projektu, wewnętrzne koszty wdrożenia po stronie klienta (do 150% wartości licencji), koszt utrzymania (maintenance) sytemu w okresie jednego roku od uruchomienia systemu.

Korzyścią z tej formy finansowania – jak zwykle w przypadku leasingu – jest przede wszystkim tarcza podatkowa czyli zaliczenie w koszty uzyskania przychodu rat leasingowych w pełnej wysokości wraz z opłatą wstępną. Pozwala to w znaczny sposób obniżyć podstawę opodatkowania. W przypadku kredytu bankowego kosztem dla przedsiębiorcy są jedynie odsetki od kredytu, a kosztem dla firmy, zgodnie z ordynacja podatkową, jest narzucona wartość odpisu amortyzacyjnego związanego ze środkami trwałymi.

Brak dodatkowych zabezpieczeń leasingu w ofercie nie blokuje dostępu firmy do posiadanych linii kredytowych lub innych kredytów inwestycyjnych – leasing umożliwia tym samym uwolnienie uprzednio zarezerwowanego budżetu kapitałowego, przeznaczonego na realizację inwestycji IT oraz przekierowanie zasobów finansowych na inne obszary np. zakup nowych maszyn czy ekspansję na nowe rynki. Rozłożenie całej inwestycji w czasie umożliwia dodatkowo zachowanie dotychczasowych linii kredytowych i poprawę przepływów środków pieniężnych.

PORÓWNANIE FINANSOWANIA INWESTYCJI: KREDYT VS. LEASING

UWAGA: Symulacja została przygotowana w oparciu o przykładową kwotę 600 000 PLN. Kwota nie jest odzwierciedleniem wartości kontraktów zawieranych przez dostawcę.

Symulacja leasingu na kwotę 600 000 PLN

Symulacja kredytu inwestycyjnego na kwotę 600 000 PLN

Kwota kredytu PLN: 600 000,00 PLN

Ilość miesięcznych rat: 60

Oprocentowanie roczne: 9%

Raty równe: 12455,01 PLN

Raty malejące – I rata 14500,00 PLN, ostatnia rata 10075,00 PLN

OPINIA:

Ponieważ może istnieć różnica w oprocentowaniu kredytów inwestycyjnych oferowanych przez poszczególne banki, podczas analizy opłacalności leasingu należy brać również pod uwagę takie elementy jak: płynność firmy, możliwość zaliczania opłaty leasingowej w 100% w koszty firmy, brak konieczności przedstawiania bankom twardych zabezpieczeń (jak np. zastawy, hipoteki, etc…). Dla wielu firm leasing jest jedyną formą sfinansowania wdrożenia systemu SAP.