Jak zalogować się do ZUS z poziomu banku? Sprawdziliśmy

Pierwsi klienci PKO Banku Polskiego dostali możliwość zalogowania się do ZUS danymi z iPKO. Raport z ZUS mogą pobrać online także użytkownicy Idea Cloud. Przetestowałem oba rozwiązania.


Pierwsi klienci PKO Banku Polskiego zyskali dostęp do platformy usług elektronicznych ZUS (PUE ZUS). Do logowania wykorzystywany jest login i hasło z iPKO. Sam proces logowania odbywa się niemal w identyczny sposób, jak zlecanie przelewu pay by link podczas internetowych zakupów.

Po wejściu na stronę pue.zus.pl musimy wybrać opcję „zaloguj”. Dostajemy możliwość zalogowania się na 4 sposoby: login i hasło PUE, certyfikat, profil ePUAP i bankowość elektroniczna. Wybieramy czwartą opcję i w kolejnym kroku wybieramy jeden z banków – PKO BP lub Inteligo (w obu proces logowania wygląda tak samo). Zostajemy przekierowani na stronę banku, gdzie wprowadzamy login i hasło. Dyspozycję zatwierdzamy smsem i wracamy na stronę ZUS już jako zalogowany i zweryfikowany użytkownik.

Wybieramy logowanie za pośrednictwem bankowości internetowej

Wybieramy jeden z dwóch banków: PKO BP lub Inteligo

Podajemy login oraz hasło, a następnie zatwierdzamy dyspozycję smsem


Trafiamy z powrotem do PUE ZUS już jako zweryfikowany użytkownik


Za pośrednictwem platformy możemy sprawdzić stan konta w ZUS, wysokość składek, kwotę środków przekazanych do OFE, skorzystać z kalkulatora emerytalnego, który może obliczyć prognozowaną emeryturę czy sprawdzić informacje o zgłoszonych do ubezpieczenia zdrowotnego członkach rodziny. Osoba ubezpieczona ma dostęp do informacji o zasiłkach wypłaconych przez pracodawcę, natomiast pracodawcy mogą przeglądać zgłoszone przez siebie ubezpieczenia czy deklaracje wpłat.

W Idea Banku proces ten wygląda inaczej. Co ciekawe, bank zaczął pracować na zbudowaniem cyfrowej bramy do e-administracji już w ubiegłym roku. O ile PKO BP przygotował system we współpracy z ZUS, to Idea Bank zrobił to na własną rękę.

W pierwszym kroku konieczne jest złożenie wniosku o nadania Profilu Zaufanego do portalu ePUAP. Jest to elektroniczna platforma usług administracji publicznej. Wniosek składa się online na stronie epuap.gov.pl, ale tożsamość trzeba zweryfikować osobiście. Można to zrobić w placówce Idea Banku. Standardowo profil potwierdza się w urzędzie miasta, gminy, ZUS-ie i innych instytucjach publicznych.

Proces potwierdzania tożsamości trwa zaledwie chwilę i wystarczy do tego sam dowód osobisty. Dostajemy wydruk potwierdzający, że bank nas zweryfikował i możemy korzystać z profilu zaufanego. Weryfikacji tożsamości może dokonać każda osoba, która złożyła wniosek na stronie ePUAP – nie trzeba być klientem banku.

Użytkownicy systemu bankowości internetowej Idea Cloud mogą jednak logować się do e-urzędów z poziomu bankowości internetowej. Na tę chwilę możliwe jest pobranie raportu z ZUS, ale wkrótce bank wdroży dostęp do CEiDG. Z deklaracji przedstawicieli banku wynika, że użytkownik bankowości internetowej będzie mógł w pełni online, z poziomu banku, założyć firmę. Kolejnym krokiem ma być wdrożenie okienka do e-urzędów skarbowych.

Po zalogowaniu się do systemu Idea Cloud przechodzimy do zakładki e-Urzędy. Trafiamy na pulpit umożliwiający nam wykonanie dwóch operacji – pobranie raportu z BIK lub ZUS. Klikamy na „Raport z ZUS” i po chwili w systemie pojawia się dokument PDF z informacjami na nasz temat. Przedsiębiorcy dostają tam np. informację o niezaleganiu ze składkami, co może być szczególnie przydatne przy składaniu wniosków o dotacje czy dokumentów przetargowych.

Z menu po lewej stronie wybieramy zakładkę e-Urzędy


Do wyboru mamy dwie opcje: raport z BIK lub raport z ZUS

Klient Idea Banku, który potwierdził swój profil zaufany do ePUAP w placówce, może też zalogować się bezpośrednio do PUE ZUS na stronie pue.zus.pl. W oknie, które się wyświetli wybiera opcję logowania za pośrednictwem profilu ePUAP. Proszony jest o login i hasło, nie musi już zatwierdzać logowania kodem sms.

W systemie bankowości internetowej PKO BP również znajduje się zakładka e-Urząd. Za jej pomocą można obecnie złożyć wniosek w programie 500+. Z informacji tam zamieszczonej wynika, że wkrótce pojawi się też możliwość przejścia z systemu iPKO bezpośrednio do ZUS.