Jak zaoszczędzić na energii?

Jak donosi „Dziennik” od 1 września będzie obowiązywał zakaz sprzedaży tradycyjnych żarówek o mocy większej niż 80 W.

Do końca 2016 roku znikną wszystkie żarówki, które zużywają dużo energii elektrycznej. Od stycznia 2009 roku zaś w Polsce obowiązuje świadectwo energetyczne, czyli dokument mówiący o zużyciu energii przez budynki i mieszkania, które będą sprzedawane lub wynajmowana Utworzono siedem klas energetycznych od A do G. W klasie A znajdą się budynki czy też mieszkania najbardziej energooszczędne” – pisze „Dziennik”.

„W klasie G zaś te nieruchomości, których użytkowanie wiąże się z największym zapotrzebowaniem na energię. Łatwo więc będzie przyszłym kupującym obliczyć, jak drogi w eksploatacji jest dany budynek. Dyrektywa ta ma także przyczynić się do oszczędzania energii. Dlatego, jeśli zdecydujesz się na budowę domu czy kupno mieszkania, warto przyjrzeć się energooszczędnym rozwiązaniom, które stają się coraz bardziej popularne, a co za tym idzie bardziej dostępne i coraz tańsze” – czytamy w „Dzienniku”.

„Po pierwsze jego bryła powinna być jak najbardziej zwarta. Także na etapie projektu trzeba zaplanować energooszczędne systemy ogrzewania i wymiany powietrza, np. wentylację z odzyskiem ciepła. (…)Ściany i strop (stropodach) w takim budownictwie trzeba ocieplić materiałami wysokiej jakości o odpowiedniej grubości. Jednak najtrudniejsze jest wyeliminowanie mostków termicznych, powstających w miejscach połączenia ściany z np. oknami, drzwiami zewnętrznymi czy balkonem, narażonych na znaczną utratę ciepła. Okna w domu energooszczędnym zajmują wyjątkowo dużą powierzchnią, dlatego powinniśmy poświecić sporo uwagi ich montażowi.” – informuje „Dziennik”.

Jak wiadomo świetlówki kontaktowe są znacznie bardziej wydajne i w dłuższym okresie eksploatacji tańsze. Jednak nie wszędzie powinny być one montowane. Tam, gdzie światło włączamy wielokrotnie każdego dnia dosłownie na chwilę, żarówki energooszczędne są nie praktyczne.  Dodatkowo należy wspomnieć ze większość świetlówek kompaktowych emituje tzw. „zimne światło”, które kreuje dość specyficzny nastrój.

Więcej w dzisiejszym „Dzienniku” w artykule Marcina Tonieja „Energooszczędny dom”.
K.H.

Źródło: Dziennik