Jan Krzysztof Bielecki odchodzi z Banku Pekao

„Z naszych nieoficjalnych informacji wynika, że we wtorek Bielecki na ręce rady nadzorczej złożył rezygnację. Wiemy, że Bielecki opuści stanowisko prezesa 11 stycznia 2010 r., na cztery miesiące przed końcem sześcioletniej kadencji całego zarządu. „, czytamy.

Nie wiadomo jakie są powody odejścia Bieleckiego. Niektórzy nasi rozmówcy znający sytuację w banku z żubrem w logo mówią, że może to być efekt wojny o władzę nad bankiem, którą od kilkunastu miesięcy toczył z Bieleckim jego najbliższy współpracownik Luigi Lovaglio.”, pisze Wyborcza.biz

„Drugi hipotetyczny powód rozstania Bieleckiego z Pekao to możliwość jego powrotu do polityki. W niedawnym wywiadzie dla „Gazety Wyborczej” sam Bielecki przyznał, że nie wyklucza powrotu do polityki, zaś w Platformie Obywatelskiej słychać głosy, że były premier mógłby znów pokierować rządem, gdyby Donald Tusk przeniósł się do Pałacu Prezydenckiego.”, czytamy dalej.

Jan Krzysztof Bielecki


Ukończył Wydział Ekonomiki Transportu Wodnego Uniwersytetu Gdańskiego. W latach 1973 – 1980 był asystentem na tym wydziale. Równocześnie sprawował funkcję kierownika pracowni w Ośrodku Doskonalenia Kadr Kierowniczych Ministerstwa Przemysłu Maszynowego i Hutnictwa. Od końca 1980 roku był ekspertem ekonomicznym NSZZ „Solidarność”. W stanie wojennym był działaczem podziemnych struktur związku.

Od 1985 roku był prezesem sopockiej spółki konsultingowej „Doradca” (konsultant międzynarodowych korporacji finansowych). Był pierwszym prezesem Junior Chamber Poland w latach 1989 – 1990. W 1989 roku był jednym z założycieli Gdańskiego Towarzystwa Społeczno-Gospodarczego Kongres Liberałów. Od lutego 1990 roku był w składzie prezydium Kongresu Liberalno-Demokratycznego. Od kwietnia do grudnia 1990 był członkiem rady Polsko-Amerykańskiego Funduszu Przedsiębiorczości. Od kwietnia 1994 roku był członkiem Unii Wolności – po połączeniu się Unii Demokratycznej oraz KLD. Był posłem na Sejm w latach 1989 – 1993.

W grudniu 1990 roku został powołany na urząd premiera. Po wyborach w październiku 1991 roku złożył dymisję, która została przyjęta przez Sejm w grudniu 1991 roku. W rządzie Hanny Suchockiej był ministrem ds. integracji europejskiej i pomocy zagranicznej. Od grudnia 1993 roku był przedstawicielem Polski w Europejskim Banku Odbudowy i Rozwoju.

Od 1 października 2003 jest Prezesem Zarządu Banku Pekao SA.

Więcej informacji w artykule „Jan Krzysztof Bielecki odchodzi z Banku Pekao”
Źródło: Wyborcza.biz, Bank Pekao SA

WB