Japońscy eksporterzy korzystają na słabości jena

Chociaż sesja na azjatyckich parkietach rozpoczęła się wzrostami, giełdowe indeksy oddały wcześniejsze zyski. Przeceny doświadczyły spółki surowcowe. Z kolei japońscy eksporterzy korzystają na słabości jena.

Bank Japonii nie zmienił parametrów polityki pieniężnej. Główna stopa procentowa została utrzymana w przedziale od zera do 0,1 proc. Bank centralny będzie kontynuować program specjalnych kredytów o wartości 30 mld jenów oraz zakupy aktywów za kwotę 10 mld jenów. Ponadto nie wprowadzono dodatkowych środków stymulujących gospodarkę.

W kontekście bardzo słabych danych o produkcie krajowym brutto decyzja jest w pewnym stopniu zaskakująca. W pierwszym kwartale japoński PKB zmalał o 3,7 proc. w ujęciu annualizowanym, podczas gdy oczekiwano spadku o 2 proc. W tej sytuacji można było oczekiwać, że Bank Japonii podejmie zdecydowane działania wpierające gospodarkę, czyli dodatkowo poluźni politykę pieniężną. Pod wpływem decyzji władz monetarnych jen tracił wobec dolara oraz euro.

Osłabienie jena wpływa pozytywnie na notowania eksporterów. Akcje Hitachi oraz Toshiba drożały o ponad 1,5 proc. TDK, spółka czerpiąca 80 proc. przychodów zza granicy, zyskała na wartości ponad 2 proc.

Czwartek przyniósł huśtawkę nastrojów na rynkach. W pierwszej części dnia przeważały bardzo dobre nastroje, co miało odzwierciedlenie we wzrostach giełdowych indeksów oraz wyższych cenach surowców. Jednakże sytuacja uległa zmianie za sprawą danych ze Stanów Zjednoczonych. Negatywnym impulsem okazały się dane o spadku sprzedaży domów na rynku wtórnym oraz obniżeniu indeksu wskaźników wyprzedzających Conference Board. Ponadto indeks koniunktury w regionie Filadelfii obsunął się do 3,9 pkt z 18,5 pkt. W rezultacie giełdowe indeksy oddały część zysków, a surowce doświadczyły przeceny.

Wczorajsza przecena surowców wpływa negatywnie na postawę spółek górniczych i paliwowych. Australijskie spółki BHP Billiton oraz Rio Tinto traciły ponad 1 proc. Dodatkowym obciążeniem dla producentów surowców jest pomysł podniesienia podatku na wydobycie rudy żelaza przez stan Zachodnia Australia. Przeceny doświadczyły Aluminum Corp. of China oraz Inpex Corp.

Sesja na azjatyckich parkietach kończyła się w mieszanych nastrojach. Spadków doświadczyły najważniejsze indeksy w Tokio, Szanghaju oraz Sydney. Na plusie pozostawała Hang Seng w Hongkongu, zyskujący 0,1 proc.

P.L.

Źródło: Bankier.pl