Jest już 9 mln profili zaufanych. Większość została założona w bankach

Dziewięciomilionowy obywatel założył dziś profil zaufany – poinformował w komunikacie prasowym Wydział Promocji Polityki Cyfrowej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

fot. Shutterstock

Profil zaufany to przypisany do naszego numeru PESEL zbiór danych o nas samych. – To dzięki niemu potwierdzamy swoją tożsamość w kontaktach z e-administracją. Tak jak podczas wizyty w tradycyjnym urzędzie – aby urzędnik miał pewność, że my to my – musimy wylegitymować się dowodem osobistym, tak w internecie „legitymujemy się” właśnie profilem zaufanym – tłumaczy minister Marek Zagórski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Za pomocą profilu zaufanego można m.in.
– złożyć online wniosek o dowód osobisty
– zgłosić narodziny dziecka
– zalogować się do Internetowego Konta Pacjenta, Platformy Usług Elektronicznych ZUS, czy konta Mój GOV
– wysłać pismo ogólne do urzędu
– zgłosić online zbycie lub nabycie pojazdu
Lista wszystkich e-usług znajduje się na stronie GOV.pl.

Profil zaufany powstał w 2011 r. Do 2016 r. korzystało z niego ok. 400 tysięcy osób. W większości byli to urzędnicy. Do 1 stycznia 2018 r. z PZ korzystało 1 324 438. Od 2017 roku profil zaufany można założyć za pośrednictwem bankowości internetowej. Dzięki temu w ostatnich trzech latach zaobserwowano dynamiczny wzrost zainteresowania e-administracją, a tym samym profilem zaufanym. Kiedy w 2019 r. pytałem Ministerstwo Cyfryzacji o statystyki zakładania profili zaufanych, okazało się, że 70 proc. PZ zostało założone przez banki. Prawdopodobnie w kolejnych latach ten trend się utrzymał.

„8 milionów profili zaufanych świętowaliśmy 25 września 2020 r., co oznacza, że dziewiąty milion osiągnęliśmy w dokładnie 111 dni. A to oznacza średnio 9009 nowych profili zaufanych każdego dnia. Tylko od początku tego roku PZ założyło ponad 205 tysięcy osób” – informuje Wydział Promocji Polityki Cyfrowej.