Jest sukces, będą kolejne Dni Dewelopera

Pierwsze w Polsce Dni Dewelopera zakończone. Będą kolejne edycje.

Podczas ostatniego weekendu (1 – 3 października) Wrocław stał się deweloperską stolicą Polski. Inicjatywa Budujemy Wrocław, założona przez 11 firm zrzeszonych w Polskim Związku Firm Deweloperskich, zorganizowała w ubiegły piątek najważniejszą w tym roku branżową konferencję. Następnie, w sobotę i niedzielę, obchody dnia dewelopera przeniosły się w okolice wrocławskiego Rynku, gdzie odbyła się wizerunkowa impreza plenerowa.

Dni Dewelopera rozpoczęły się analityczną konferencją, podczas której eksperci przedstawiali raporty dotyczące budownictwa mieszkaniowego oraz finansowania inwestycji w Polsce i we Wrocławiu. Obecną sytuację podsumowywali: Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich, prof. Adam Łaszek, szef Zespołu ds. Rynku Nieruchomości w NBP, prof. Marian Noga, były członek Rady Polityki Pieniężnej, Kazimierz Kirejczyk, prezes firmy Reas oraz Marcin Dumania, członek zarządu firmy CEE Property.

Oprócz typowo inwestycyjnych zagadnień, przedstawiono także dane i opinie dotyczące klientów detalicznych. Poruszono m.in. temat kredytu Rodzina Na Swoim. Swoją opinię wygłosił prezes Związku Banków Polskich, Krzysztof Pietraszkiewicz – „Program Rodzina Na Swoim odegrał szczególną rolę w czasach okołokryzysowych, jako stabilizator i stymulator rynku.” Pietraszkiewicz podkreślał także rolę oszczędzania. Według niego, należy stworzyć system pozwalający i uczący Polaków odkładania środków, nie tylko na mieszkania, a także emerytury, leczenie czy edukację. „Moim zdaniem, i taką propozycję złożyłem rządowi, dziś trzeba się zastanowić, jak zamienić środki z programu Rodzina na Swoim na stymulowanie długookresowego oszczędzania na cele mieszkaniowe” – przekonywał prezes Związku Banków Polskich.

W bloku poświęconym rozwojowi mieszkaniowemu Wrocławia swoją prezentację wygłosił Adam Grehl, wiceprezydent Wrocławia ds. architektury i rozwoju. „Najważniejsze, by Wrocław budować wspólnie. Myślę, że ta konferencja i aktywność Inicjatywy Budujemy Wrocław to nowa jakość, jeśli chodzi o współpracę.” – podkreślił na wstępie Adam Grehl. Następnie pokazał, które dzielnice miasta są strategiczne dla rozwoju urbanistycznego  Wrocławia. Podkreślał także wagę inwestycji w infrastrukturę drogową, kolejową i komunikację miejską.

Głos zabrali także reprezentanci Inicjatywy Budujemy Wrocław, czyli organizatorzy Dni Dewelopera 2010. Opowiadali o powstaniu inicjatywy, misji, dokonaniach oraz planach na przyszłość. „Przyjęliśmy, że będziemy działać w dwóch obszarach. Pierwszy dotyczy budowania wartości w biznesie. Zarówno dla naszych Klientów, jak i nas jako deweloperów w opraciu o Kodeks Dobrych Praktyk oraz Katalog Zasad Umowy Deweloperskiej. Drugi zakładał współpracę z lokalnymi władzami na rzecz usprawnienia procesów inwestycyjnych, co docelowo będzie służyło szybszemu rozwojowi naszego miasta” – podkreślił Piotr Adamek, prezes firmy Profit Development.

W stolicy Dolnego Śląska pojawili się m.in. zarząd Polskiego Związku Firm Deweloperskich, w tym prezes Jarosław Szanajca, prezesi firm deweloperskich z całego kraju oraz dziesiątki przedstawicieli sektora bankowego i pośrednicy nieruchomości. Wnioski płynące z konferencji są pozytywne. Pomimo chwilowego spowolnienia na rynku, spowodowanego brakiem kredytowania, polskie budownictwo mieszkaniowe wkroczyło na dobre w fazę stabilizacji. To będzie miało bezpośrednie przełożenie na ceny na rynku mieszkań. Nie należy spodziewać się zatem ani znacznych podwyżek, ani spektakularnych spadków w najbliższym czasie.

W sobotę i niedzielę deweloperzy pokazywali oferty i edukowali mieszkańców podczas imprezy plenerowej. Nieopodal wrocławskiego Rynku stanęły dwa namioty wystawowe. Gościem stoiska PZFD był Jacek Bielecki, główny ekspert związku, który odpowiadał na pytania o umowy deweloperskie, zapisy prawne i możliwe drogi rozwiązywania sporów przy zakupie mieszkania. Bankowcy oraz doradcy kredytowi pomagali w doborze najlepszego wariantu kredytu hipotecznego. Drugi namiot był opanowany przez najmłodszych zwiedzających. Inicjatywa edukacyjna eMSA przygotowała bowiem warsztaty architektoniczno – makieciarskie. Dzieci na tekturowym planie miasta budowały Wrocław według swojej wizji.

„Jesteśmy zadowoleni z ciepłego odbioru mieszkańców oraz zaangażowania miasta w przygotowanie Dni Dewelopera. Duże zainteresowanie konferencją i imprezą wystawową dowodzi, że takie wydarzenie jest potrzebne. Z całą pewnością będziemy organizaować je cyklicznie” – podsumował Szymon Sikorski, koordynator wydarzenia Budujemy Wrocław.

Źródło: Polski Związek Firm Deweloperskich