Jesteś początkujący na rynku pracy? Twoje CV nie musi być puste

Kluczowym elementem każdego CV jest pokazanie swojego doświadczenia zawodowego. Jednak zazwyczaj absolwenci szkół wyższych i młodzi adepci poszukujący pierwszej pracy nie mogą pochwalić się bogatym życiorysem w tym aspekcie. To nie dyskwalifikuje kandydata w oczach pracodawcy. Ważne jest jednak zaakcentowanie tych elementów, które zaintrygują rekrutera.


Wyeksponowanie wykształcenia


Ukończone studia wyższe oraz mile widzianych przez pracodawców studiów podyplomowych, są bardzo cenionym punktem w życiorysie kandydatów. Pracodawcy zwracają uwagę nie tylko na ukończony kierunek, ale także na profil uczelni, dlatego warto podkreślić go w CV. Dodatkową informacją dla rekrutera może być wpisanie tematu pracy licencjackiej lub magisterskiej.

Podkreślenie doświadczeń


Kandydaci często pomijają istotne fakty ze swojego życia, uważając że są to informacje niewarte opisywania w CV. Wręcz przeciwnie – pokazują one pracodawcy stopień zaangażowania oraz motywacji pracownika. Bezpłatne praktyki, udział w inicjatywach obywatelskich czy członkowstwo w organizacjach szkolnych lub studenckich to cenne doświadczenie, którym można pochwalić się rekruterowi. Nie warto wstydzić się także prac dorywczych czy sezonowych, nawet jeśli były to mało rozwojowe zajęcia. Jeśli wiązały się np. z wyjazdem za granicę, to sygnał dla firmy, że pracownik miał okazję podnieść swoje kompetencje językowe –tłumaczy Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl.

Aktywność w Internecie


Globalna sieć daje mnóstwo możliwości. Można ją wykorzystać prowadząc bloga czy udzielając się na forach dyskusyjnych. Jeśli aktywności są związane z określoną branżą lub zawodem – warto wspomnieć o nich w życiorysie. Pracodawcy doceniają takie formy aktywności, świadczące o zaangażowaniu i umiejętności formułowania swoich poglądów.

Opis mocnych stron


Wielu kariery osób na początku kariery, nie zdaje sobie sprawy, jak ważne jest skupienie się na swoich zaletach i predyspozycjach. Podkreślenie tych najbardziej nietypowych umiejętności sprawia, ze kandydat jest postrzegany jako bardziej zmotywowany i utalentowany. Aplikując na określone stanowisko warto sprawdzić, jakie wymagania stawiane są przed pracownikami oraz które cechy są najbardziej pożądane przez firmę. Uczciwe sprawdzenie, czy spełniamy takie warunki to podstawa przed zgłoszeniem swojej kandydatury –zauważa Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl.

Tylko prawdomówność


Często kandydaci bez odpowiedniego doświadczenia próbują podkoloryzować swoje dokumenty aplikacyjne, by zyskać w oczach przyszłego pracodawcy. Dodawanie niezgodnych z prawdą kwalifikacji, czy wpisywanie fałszywych stanowisk, może szybko narazić ich na demaskację i kompromitację. Umiejętności zostaną i tak poddane weryfikacji podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Dodatkowo, w dobie Internetu i serwisów społecznościowych, wystarczy odrobina dobrej woli ze strony pracodawcy, by dowiedzieć się jak najwięcej o przyszłym pracowniku, a wówczas prawda i tak szybko wyjdzie na jaw –przestrzega Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl.