Jeszcze w tym roku komórki mogą posłużyć jako karty płatnicze

„Wspólne testy to konsekwencja podpisanego w grudniu 2007 r. przez P4 (operator sieci Play), Polkomtel (operator sieci Plus i Sami Swoi), PTC (operator sieci Era i Heyah) oraz PTK Centertel (operator sieci Orange) porozumienia dotyczącego wspólnego wprowadzania w Polsce nowych technologii i usług.”, podaje dziennik.

„W testy m-płatności zaangażowane są banki Millennium, BZ WBK, BRE, CitiHandlowy, ING Bank, Invest Bank i Lukas Bank oraz MasterCard, czołowy światowy system płatniczy, i EasyPay, system płatności bezgotówkowych wdrażany przez Państwową Wytwórnię Papierów Wartościowych. Aplikacja służąca do płacenia zapisana jest na karcie SIM telefonu komórkowego i umożliwia obciążanie karty płatniczej klienta przypisanej do SIM. Pierwotnie operatorzy skłaniali się do wykorzystania do mobilnych płatności technologii NFC, czyli płatności zbliżeniowych. Ograniczeniem jest jednak ciągle niewielka liczba modeli telefonów komórkowych umożliwiających takie transakcje. Na pewnym etapie pracy operatorzy rozważali rozwiązania prowizoryczne, takie jak podklejanie układów elektronicznych NFC od przykrywkę baterii telefonu. Jako że życie nie znosi próżni, polskie banki – BZ WBK i ING – zaczęły dystrybucję kart obsługujących NFC. ING współpracuje z MasterCard, zaś BZ WBK z Visą. W sumie w Polsce działa ponad 100 tys. takich kart.”, czytamy w gazecie.

Płatności mobilne rozwija także firma mPay. Mieszkańcy Warszawy, Łodzi, Ostrowa Wielkopolskiego i Tarnowa mogą płacić telefonem komórkowym za parkowanie. Od kilku miesięcy mieszkańcy Warszawy mogą także dokonać zakupu biletów komunikacji miejskiej  płacąc komórką. Jak podaje mPay, obecnie jest już ponad 1600 punktów usługowo-handlowych akceptujących płatności mobilne, a sieć ta jest cały czas rozbudowywana.

Więcej szczegółów w dzisiejszym wydaniu „Gazety Prawnej” w artykule „Jeszcze w tym roku komórki mogą posłużyć jako karty płatnicze” autorstwa Tomasza Świderka.