Jubileuszowy Bieg Lechitów z PKO Bankiem Polskim

W niedzielę 17 września odbędzie się jubileuszowy 40. Bieg Lechitów, którego celem jest upamiętnienie początków Państwa Polskiego. Zawodnicy pobiegną Szlakiem Piastowskim, a także będą mogli dołączyć do akcji charytatywnej na rzecz dwóch chorych chłopców Kuby i Bartka.


Historyczna trasa 40. Biegu Lechitów prowadzi z Ostrowa Lednickiego do Gniezna. Uczestnicy półmaratonu wystartują 17 września o godz. 11.00 z Małego Skansenu w Ostrowie Lednickim, pobiegną przez Komorowo, Owieczki, Myślęcin, Strychowo, Braciszewo i Piekary. Następnie  wbiegną do Gniezna ul. Kłeckoską. Meta będzie się znajdowała na Placu Świętego Wojciecha. W ramach imprezy zostaną rozegrane również biegi młodzieżowe.

– Cieszymy się, że PKO Bank Polski po raz kolejny wspiera najstarszy długodystansowy bieg uliczny w Polsce. Bieg Lechitów to ważne wydarzenie w tym regionie, jak również okazja do pomocy potrzebującym. Zachęcamy zawodników do udziału w akcji charytatywnej na rzecz Kuby i Bartka, a mieszkańców Gniezna i okolic zapraszamy do kibicowania – mówi Tomasz Frąckowiak, dyrektor Regionu Bankowości Detalicznej PKO Banku Polskiego w Poznaniu.

Pobiegniemy dla Kuby i Bartka


Biorąc udział w 40. Biegu Lechitów będzie można pomóc Kubie i Bartkowi. 8-letni Kuba zachorował na białaczkę limfoblastyczną i jest w trakcie specjalistycznego leczenia, na które zbierane są pieniądze. Kuba jest podopiecznym Stowarzyszenia „Żyrafa” z Gniezna. Natomiast 13-letni Bartek od urodzenia cierpi na mózgowe porażenie dziecięce oraz małogłowie. Obecnie wymaga operacji nóg. Bartek jest podopiecznym Fundacji Dzieciom „Zdążyć z pomocą”.

Zaangażowanie uczestników, którzy dobiegną do mety z przypiętą do koszulki kartką „biegnę dla Kuby i Bartka”, zostanie przeliczone na konkretną pomoc – Fundacja PKO Banku Polskiego przekaże darowiznę na leczenie chłopców. Kartki będzie można odbierać na stoisku PKO Banku Polskiego w Biurze Zawodów (hala sportowa II LO w Gnieźnie przy ul. Łubieńskiego 3/5): 16 września w godz. 18.00-21.00 oraz w dniu biegu od 7.00 do 9.00. Uczestnicy biegów młodzieżowych również mogą przyłączyć się do akcji.

PKO Bank Polski realizuje od 2013 r. autorski program „PKO Bank Polski Biegajmy razem” i wspiera największe imprezy biegowe w całej Polsce. Podczas wszystkich tych wydarzeń organizowane są akcje charytatywne „biegnę dla…”, zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. W ubiegłym roku 818 uczestników 39. Biegu Lechitów pomogło w ten sposób nienarodzonemu jeszcze wówczas Ignasiowi. Fundacja PKO Banku Polskiego przekazała środki operację serca chłopca. Od 2013 r. odbyło się 301 takich akcji, w których wzięło udział ponad 110 tys. osób. Od początku istnienia programu Fundacja wsparła 325 beneficjentów kwotą ponad 4,2 mln zł.

W ten sam weekend, 16 września 2017 r., odbędzie się także 3. PKO Bieg Charytatywny na stadionach lekkoatletycznych w 12 miastach Polski. W zeszłym roku uczestnicy w całym kraju, wraz z uczniami biorącymi udział w PKO Biegu Charytatywnym Młodych, wybiegali w sumie 32 391 okrążeń. W zamian za ich zaangażowanie Fundacja PKO Banku Polskiego przekazała blisko 633 tys. zł na posiłki dla najbardziej potrzebujących dzieci w regionach, w których odbyło się wydarzenie. Informacje o biegu znajdują się na stronie:

http://www.pkobiegcharytatywny.pl/.

Polacy biegają


Według raportu „Aktywność fizyczna Polaków” zrealizowanego w tym roku przez Kantar TNS aż 62% respondentów uprawia sport, w tym 30% co najmniej trzy razy w tygodniu, a 20% minimum raz w tygodniu. Najczęściej jeździmy na rowerze. Tę dyscyplinę wskazało 31% badanych, w tym prawie tyle samo kobiet, co mężczyzn. Na drugim miejscu znalazło się bieganie (29%). Wśród biegających 7% zadeklarowało udział w zawodach masowych. Zazwyczaj uczestniczą w nich osoby w wieku 25-39 lat. Wśród aktywnych Polaków, którzy jako jedną z najczęściej uprawianych dyscyplin wybrali bieganie, jest prawie taka sama liczba kobiet, co mężczyzn. Co ciekawe, biega już 14% osób po sześćdziesiątym roku życia, choć oczywiście zdecydowanie więcej jest młodszych (32%). Coraz bardziej popularne stają aplikacje mobilne wspomagające treningi – używa ich 13% badanych. Tyle samo osób korzysta z gadżetów monitorujących puls czy kroki.