Już 3 mln zbliżeniowych kart Visa

Z ponad trzema milionami kart z dodatkową funkcją zbliżeniową Visa payWave wydanych już przez 10 polskich banków, nasz kraj jest już drugim rynkiem w Europie pod względem liczby kart zbliżeniowych Visa, która od początku października 2010 r. zwiększyła się sześciokrotnie.

Szybki przyrost tych kart w dużej mierze wiąże się z decyzją PKO Banku Polskiego o wymianie wszystkich swoich kart debetowych na karty Visa z mikroprocesorem i dodatkową funkcją płatności zbliżeniowych Visa payWave. Podobne decyzje o wydawaniu swoich kart debetowych wyłącznie jako kart zbliżeniowych Visa podjęły w ub. roku MultiBank i Bank Pocztowy; pod koniec marca br. podobnie zrobił ING Bank Śląski, a do migracji swoich portfeli debetowych do technologii zbliżeniowej Visa przygotowują się kolejne banki. W marcu rozpoczęła się kampania reklamowa promująca płatności zbliżeniowe Visa.

Karty Visa z funkcją zbliżeniową są wydawane już przez 10 banków w Polsce (w kolejności alfabetycznej): Bank BPH, Bank Pocztowy, Bank Polskiej Spółdzielczości, Bank Zachodni WBK, ING Bank Ślaski, Inteligo, mBank, MultiBank, PKO Bank Polski oraz Podkarpacki Bank Spółdzielczy. W tej technologii banki wydają karty Visa debetowe, kredytowe, przedpłacone, zarówno do użytku prywatnego jak i służbowego. Do wydania zbliżeniowych kart Visa przygotowuje się kolejnych kilkanaście banków.

 

„Tak, jak przewidywaliśmy, rok 2011 jest rokiem przełomowym dla rozwoju płatności zbliżeniowych Visa w Polsce. Co bardzo cieszy, następują równolegle dwa zjawiska: z jednej strony rozwój sieci akceptacji takich płatności, a z drugiej masowe wydawnictwo kart – gdzie kolejne banki podejmują decyzję o wydawaniu swoich kart debetowych Visa wyłącznie jako kart z funkcją zbliżeniową Visa payWave. Obydwa te działania będą miały nie tylko ogromne znaczenie dla upowszechnienia prostych, szybkich i wygodnych płatności zbliżeniowych, lecz również dla generalnego upowszechnienia płatności bezgotówkowych” – powiedział Jakub Kiwior, dyrektor Visa Europe w Polsce. „Dzięki tak dużemu rozmachowi we wdrażaniu tych kart przez banki Polska zajmuje już drugą pozycję w Europie pod względem liczby kart zbliżeniowych Visa, ustępując obecnie pod tym względem tylko Wielkiej Brytanii” – dodał Jakub Kiwior.

 

Funkcja płatności zbliżeniowych Visa zapewniająca szybkie, wygodne dla konsumenta a jednocześnie bezpieczne płatności może być wdrażana wyłącznie w przypadku kart mikroprocesorowych opartych o standard EMV. W Polsce już ponad 50% z 22 mln wszystkich kart Visa znajdujących się na rynku zostało wydane jako karty z mikroprocesorem EMV.

 

Liczba transakcji zbliżeniowych dokonywanych kartami Visa rośnie w Polsce bardzo szybko; od września 2010 r. do lutego 2011 r. zwiększyła się aż 10-krotnie, czyli rosła ponad dwa razy szybciej niż liczba zbliżeniowych kart Visa wydawanych w tym okresie. Odzwierciedla to rosnące zainteresowanie nie tylko tym, by mieć taką kartę w portfelu, ale przede wszystkim – by korzystać z wygody, jaką dają płatności zbliżeniowe.

 

Zbliżeniowymi kartami Visa można zapłacić w Polsce już w ponad 15 tys. terminali wyposażonych w czytniki zbliżeniowe, zainstalowanych w placówkach firm prowadzących pojedyncze sklepy lub po kilka sklepów tworzących małe sieci miejscowe czy regionalne oraz w placówkach sieci ogólnopolskich, m.in. Empik, coffeeheaven, McDonalds, w sieci księgarni Matras, w sklepach komputerowych Sferis, na stacjach paliw Shell, w sklepach SMYK, delikatesach MiniEuropa, w sieci Euro-apteka, salonach sprzedaży telefonów komórkowych sieci Era, w sieci Multikino, w delikatesach BOMI, perfumeriach Douglas, sklepach zoologicznych Kakadu. Płatności zbliżeniowe są stopniowo uruchamiane przez firmy Eurest i Sodexo, które m.in. prowadzą sieci placówek gastronomicznych, w tym stołówek pracowniczych. Zakończone zostało wprowadzanie płatności zbliżeniowych w sklepach IKEA, w sieci drogerii Rossmann, sklepach z obuwiem Venezia, w sieci salonów Almi Decor, oraz w sklepach Ultimate Fashion, sprzedających wyroby pod markami Aldo, Bodique, Dune, Esprit, Hugo Boss, Mango, Mexx, New Look, Peacocks, River Island, Spring oraz Wallis. Trwa instalowanie czytników zbliżeniowych w sklepach firmy LPP, właściciela m.in. marki Reserved.

Do akceptowania płatności zbliżeniowymi kartami Visa przygotowują się supermarkety Carrefour i Auchan oraz delikatesy Piotr i Paweł; trwają też rozmowy z kolejnymi sieciami super- i hipermarketów. Zbliżeniowych kart Visa można też używać na stadionach piłkarskich klubów GKS Bełchatów, Lechia Gdańsk, MKS Odra Wodzisław, Polonia Bytom, Polonia Warszawa czy Ruch Chorzów.

 

Placówki akceptujące zbliżeniowe karty Visa są sukcesywnie oznakowywane specjalnymi naklejkami informującymi o tej nowoczesnej formie płatności – a najłatwiej można je zlokalizować (na liście i na mapie) dzięki wyszukiwarce na stronie www.visa.pl.

 

Rozwijają się również programy akceptacji zbliżeniowych kart Visa w transporcie miejskim i w urządzeniach samoobsługowych. Można nimi już zakupić bilety na komunikację miejską w części biletomatów w Warszawie i Wrocławiu, zaś we Wrocławiu kartami Visa payWave można płacić w tramwajach i autobusach. Jest tam już zainstalowanych ponad 700 mobilnych biletomatów akceptujących płatności zbliżeniowe Visa co oznacza, że płacić w ten sposób można w prawie wszystkich pojazdach komunikacji miejskiej we Wrocławiu.

 

Łącznie liczba terminali, w których można płacić zbliżeniowymi kartami Visa – a także telefonami komórkowymi z aplikacją płatności zbliżeniowych Visa payWave – ma w ciągu najbliższych 5 lat osiągnąć ok. 200 tys., w dużej mierze dzięki programowi rozwoju sieci akceptacji Kartą Visa zapłacisz wszędzie finansowanemu przez polskie banki-wydawców kart Visa, które w ten sposób wspierają działania agentów rozliczeniowych instalujących terminale płatnicze.

 

Do instalowania czytników zbliżeniowych i obsługi płatności zbliżeniowych Visa jest już certyfikowanych 8 agentów rozliczeniowych działających na polskim rynku; kolejnych 4, którzy dopiero rozpoczynają działalność w Polsce, dołączy do tego grona w pierwszej połowie 2011 r. Część agentów rozliczeniowych już postanowiła, że w obsługiwanych przez siebie placówkach detalicznych będzie instalować wyłącznie terminale akceptujące płatności zbliżeniowe Visa. Od początku roku tylko takie terminale instaluje Centrum Rozliczeń Elektronicznych Polskie ePłatności, współdziałające z Bankiem BPH jako agentem rozliczeniowym. Podobnie Bank Polskiej Spółdzielczości, zrzeszający kilkaset banków spółdzielczych – który już wydaje zbliżeniowe karty Visa, a niedługo uruchomi dodatkowe działalności – zadeklarował, że jako agent rozliczeniowy będzie instalował wyłącznie terminale z czytnikami kart zbliżeniowych.

Źródło: Visa