Już wszystkie terminale POS w Polsce akceptują płatności zbliżeniowe

Jak podaje NBP, na koniec I kwartału 2019 roku wskaźnik udziału terminali zbliżeniowych do wszystkich urządzeń typu POS osiągnął poziom 100 proc. Oznacza to, że wszystkie spośród 822 tys. terminali obsługują płatności bezstykowe.

cheekylorns, YAY Foto

To jeden z kamieni milowych rozwoju rynku kartowego w Polsce. Z danych zebranych od agentów rozliczeniowych wynika, że na koniec I kwartału 2019 r. na rynku dostępnych było 822 tys. terminali POS. Wszystkie z nich akceptowały już płatności zbliżeniowe.

W ciągu pierwszych trzech miesięcy rynek terminali powiększył się o 35,8 tys. szt., co oznacza wzrost o 5 proc. NBP podkreśla w raporcie pozytywny wpływ Fundacji Polska Bezgotówkowa na terminalizację kraju – na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy liczba terminali POS na rynku polskim zwiększyła się o 166,7 tys. urządzeń, co stanowi wzrost o 25 proc.

Analitycy NBP zwracają także uwagę na fakt, że od dłuższego czasu rośnie też średnia wartość pojedynczej transakcji zbliżeniowej. W I kwartale 2019 r. było to 53 zł (choć kwartał wcześniej 56 zł). Świadczy o tym, że powszechność wykorzystywania płatności zbliżeniowych odnosi się nie tylko do płatności niskokwotowych (o wartości poniżej 50 zł), lecz także do płatności na wyższe kwoty, przekraczające 50 zł, powyżej której wymagane jest obecnie również podanie kodu PIN.

Z raportu NBP dowiadujemy się też, że na koniec I kwartału 2019 r. znajdowało się na rynku polskim 41,3 mln kart płatniczych, to jest o 61 tys. kart więcej niż w grudniu 2018 r. Na koniec marca 2019 r. kart zbliżeniowych było 35 mln sztuk, czyli o 330 tys. szt. więcej niż kwartał wcześniej. Na koniec I kwartału 2019 r. udział kart zbliżeniowych w ogólnej liczbie kart płatniczych osiągnął rekordowy poziom i wynosił 84,8 proc.