Kamień węgielny wart 3 mld złotych pod dostawy 5 mld m3 gazu

W Świnoujściu Polskie LNG SA wmurowało kamień węgielny pod budowę terminalu LNG. Honorowymi gośćmi tego wydarzenia byli Premier Donald Tusk i Minister Skarbu Państwa Aleksander Grad.

Wraz z prezesem spółki Polskie LNG Zbigniewem Rapciakiem i przedstawicielem wykonawcy, wiceprezesem PBG S.A. i reprezentantem konsorcjum Saipem-Techint-PBG Tomaszem Tomczakiem, złożyli swoje podpisy pod Aktem Erekcyjnym.

Premier Donald Tusk podkreślał, że tak złożone przedsięwzięcie jak budowa terminalu regazyfikacyjnego LNG W Świnoujściu wymagało szczególnej sprawności organizacyjnej począwszy od decyzji środowiskowych, uzgodnień wewnątrzunijnych, zapewnienia finansowania, stabilnych dostaw gazu po spejalne ustawy, które przyjęto, by inwestycję sprawnie realizaować. Premier powiedział też, że tym razem czyni wyjatek biorąc udział w początkowej fazie projektu, a nie w finałowej – jednak ta inweswtycja przejdzie do historii, jest realziacją naszych marzeń o bezpiecze nstwie energetycznym Polski.

Uroczystość odbyła się na placu budowy, w miejscu, w którym staną dwa zbiorniki na gaz skroplony. Są one najważniejszymi elementami przyszłego terminalu LNG, który będzie pierwszym obiektem tego typu w naszej części Europy. Już dziś inwestycja ta zyskała rangę kluczowej pod względem gospodarczym. Zapewni bowiem Polsce nie tylko bezpieczeństwo energetyczne, lecz również umożliwi napływ nowoczesnych technologii do polskiej gospodarki i rozwój nowych gałęzi biznesu.

Także wczoraj minister skarbu Aleksander Grad zainaugurował działalność Europejskiego Centrum Szkoleniowego LNG w Akademii Morskiej w Szczecinie. Chcę podkreślić odpowiedzialność myślenia ludzi nauki i biznesu, którzy potrafili założyć Europejskie Centrum Szkoleniowe LNG – powiedział w czasie inauguracji minister Aleksander Grad. Europejskie Centrum Szkoleniowe LNG to wspólne przedsięwzięcie spółki Polskie LNG, Akademii Morskiej w Szczecinie i Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Zajmie się kształceniem specjalistów obsługi instalacji LNG, z wykorzystaniem m.in. symulatorów najnowszej generacji, wiernie odwzorowujących warunki pracy gazoportu.

Dzisiejsza uroczystość wieńczy wielomiesięczne prace przygotowawcze, które często są niewidoczne i przez to niedoceniane. Mają one jednak olbrzymie znaczenie, bo dobrze przygotowana inwestycja jest później sprawnie realizowana – mówil w imieniu inwestora Zbigniew Rapciak, Prezes Zarządu Polskiego LNG S.A. – Przed nami tzry lata wytężonych działań. Z każdym kolejnym dniem krajobraz tej budowy będzie ulegał przemianie, by 30 czerwca 2014 roku osiągnąć stan przez wszystkich wyczekiwany. Jedno jest dla nas dziś pewne –za 1196 tu gdzie dziś stoimy popłynie do Polski gaz  – zadeklarował prezes Rapciak.

Świnoujski terminal zaprojektowano zgodnie z najwyższymi normami przewidzianymi dla tego typu obiektów na świecie. Jest on także budowany z zachowaniem wszelkich wymogów w zakresie bezpieczeństwa i jakości oraz z poszanowaniem komfortu życia mieszkańców i środowiska naturalnego. W marcu br.  spółka Polskie LNG zdobyła kolejny już certyfikat jakości ISO – tym razem w zakresie „Systemu zarządzania środowiskowego”, zgodny z normami PN-EN ISO 14001:2005. Certyfikat został przyznany przez niemiecką jednostkę certyfikującą TÜV Thüringen e.V.

Wykonawcą inwestycji odpowiedzialnym za budowę terminalu LNG w Świnoujściu jest międzynarodowe konsorcjum firm z Francji, Włoch, Kanady i Polski. – W postępowaniu przetargowym  zaoferowaliśmy naszą wiedzę, technologię, doświadczenie w realizacji tego typu inwestycji  na całym świecie, optymalny poziom kosztów oraz pracę według najwyższych światowych norm – podkreśla Tomasz Tomczak, reprezentant konsorcjum Saipem-Techint-PBG i Wiceprezes Zarządu PBG S.A. – Jesteśmy świadomi rangi oraz znaczenia tej inwestycji zarówno dla społeczności lokalnej, jak również dla Polski i regionu. Jest dla nas wszystkich ogromną satysfakcją zawodową uczestniczyć w tym strategicznym dla Polski projekcie – zaznacza prezes Tomczak.

Budowa terminalu LNG została uznana przez Rząd za strategiczną inwestycję dla bezpieczeństwa energetycznego kraju, ponieważ umożliwi Polsce odbiór gazu ziemnego drogą morską praktycznie z dowolnego kierunku na świecie. Terminal LNG powstaje na terenie przeznaczonym pod rozwój portu. Pozwoli na odbiór do 5 mld m3 gazu ziemnego rocznie, z możliwością rozbudowy do 7,5 mld m3 (obecnie Polska zużywa ok. 14 mld m3 gazu rocznie), czyli ponad 1/3 dzisiejszych potrzeb gazu. Jak mówił premier – w połączeniu ze stabilnymi dostawami z Kataru, długoletnimi umowami z Rosją oraz naszymi zasobami, Polska za trzy lata uzyska bezpieczeństwo energetyczne jakiego nie miała nigdy dotąd. Zakończenie budowy terminalu planowane jest na 30 czerwca 2014 roku.

Tu tworzy się bezpieczeństwo enrgetyczne Polski – dziękuję Wam wszystkim i proszę o jeszcze – tak zakończył swoje wystąpienie na placu budowy Gazoportu premier Donald Tusk.

Marek Skała

Źródło: Megalit