Kampania „Za różnorodnością. Przeciw dyskryminacji”

Pocztówki mają zwrócić uwagę młodzieży na problem dyskryminacji, poinformować o prawach antydyskryminacyjnych w Unii Europejskiej oraz zainspirować do korzystania z bogactwa, jakie różnorodność niesie ze sobą dla współczesnego świata.

Każda pocztówka zawiera motto: „Wyobraź sobie, że na świecie słucha się tylko jednej piosenki…”, „Wyobraź sobie, że na świecie nadawany jest tylko jeden program telewizyjny…”, „Wyobraź sobie, że wszystkie telefony na świecie dzwonią tak samo…”. Czarno-białe zdjęcia dodatkowo podkreślają, jak puste byłoby nasze życie, gdybyśmy pozbawili je bogactwa różnorodności. „Gdyby wszystko wyglądało i brzmiało tak samo, byłoby nudno. Życie jest o wiele ciekawsze, gdy jest różnorodne. Przecież ludzie są różni”.

Projekt kartek pocztowych został wybrany w badaniach fokusowych młodych ludzi w wieku od 16 do 24 lat w krajach Unii. Badani uznali, że właśnie takie obrazy są dla nich najbardziej sugestywne i najlepiej ukazują zalety różnorodności. Pocztówki będą też zachęcać młodych ludzi do samodzielnego szukania informacji na temat prawa antydyskryminacyjnego poprzez korzystanie z serwisu www.stop-discrimination.info.

Pocztówki w 21 językach będą dystrybuowane we wszystkich państwach członkowskich Wspólnoty. Będą rozdawane podczas wydarzeń związanych z kampanią antydyskryminacyjną, będą też dostępne w miejscach często odwiedzanych przez młodzież. Są również dostępne w wersji elektronicznej na stronie internetowej: www.stop-discrimination.info.

Celem kampanii „Za Różnorodnością. Przeciw Dyskryminacji.” jest informowanie ludzi o przysługujących im prawach w ramach przepisów obowiązujących w Unii Europejskiej jak również informowanie o zaletach i korzyściach płynących z różnorodności w zatrudnieniu. Więcej informacji o kampanii można znaleźć pod adresem: www.stop-discrimination.info.

Nagroda dziennikarska „Za Różnorodnością. Przeciw Dyskryminacji.” 2006 Przyznawana będzie dziennikarzom mediów drukowanych i internetowych za osiągnięcia w promowaniu różnorodności i walki z dyskryminacją w zatrudnieniu. Więcej szczegółów na temat konkursu oraz formularze zgłoszeniowe dostępne będą od marca 2006 na stronie www.stop-discrimination.info.