Karta debetowa i bilet w jednym plastiku. PKO BP wprowadza Warszawską Kartę Płatniczą

  PKO Bank Polski wprowadził do oferty Warszawską Kartę Płatniczą. Plastik łączy cechy karty debetowej powiązanej z kontem osobistym i karty miejskiej, na której zakodowany jest bilet. W ramach promocji bank zwróci klientom na rachunek równowartość jednego biletu okresowego.

Nowa karta została wydana we współpracy z miastem i Zarządem Transportu Miejskiego. Jest  dostępna dla klientów, którzy posiadają lub założą konto osobiste w PKO BP. Za jej wydanie nie będzie pobierana opłata, a miesięczne lub roczne warunki zwalniające z opłaty będą takie same jak w przypadku zwykłych kart debetowych. Przykładowo we flagowym Koncie za Zero opłata jest znoszona przy obrotach na 300 zł miesięcznie.

 

Na karcie będzie można zakodować imienne bilety długookresowe 30- i 90-dniowe, normalne i ulgowe, ważne w pierwszej, drugiej lub pierwszej i drugiej strefie biletowej. Podczas wgrywania biletu komunikacji miejskiej w biletomacie będzie można od razu za niego zapłacić tą samą kartą. Za pomocą jednego plastiku będzie więc można płacić w sklepach (tak jak zwykłą kartą), wypłacać z bankomatów, kodować bilety czy opłacić parkowanie w parkometrach akceptujących karty Visa.

Na Warszawskiej Karcie Płatniczej – tak jak na zwykłej karcie miejskiej – zostanie zamieszczone zdjęcie użytkownika. Fotografię będzie można dostarczyć w wersji papierowej lub elektronicznej. Wnioski o nowy plastik można składać w każdej placówce banku, a w trzech oddziałach można od razu zrobić sobie zdjęcie: w oddziale przy ul. Sienkiewicza 12/14; przy ul. Marszałkowskiej 100/102; przy ul. Puławskiej 15 i na pl. Bankowym 2.

Dla pierwszych 50 tys. osób, których karty zostaną wydane od 1 kwietnia do 30 września br., bank zorganizował promocję. Klienci będą mogli otrzymać zwrot kosztów jednego biletu okresowego. Zwrot nie będzie jednorazowy, ale będzie następował co miesiąc w 12 równych ratach. Bank stawia jednak dwa warunki: bilet musi zostać wgrany w ciągu 30 dni od wydania karty, a posiadacz karty przez 12 miesięcy będzie płacił nią za zakupy za minimum 300 zł miesięcznie, a młody klient (właściciel PKO Konta Pierwszego oraz Superkonta Graffiti) będzie wykonywał co najmniej jedną transakcję bezgotówkową kartą na dowolną kwotę w miesiącu.

Kartę będą mogły też użytkować dzieci, które ukończyły 13 rok życia. Z badań, które przeprowadził bank wynika, że rodzicom bardzo spodobał się ten pomysł. Nie tylko ze względu na samą możliwość powiązania karty z biletem, ale także z uwagi na walory edukacyjne – dziecko, jako użytkownik karty, uczy się gospodarować własnym budżetem. Z punktu widzenia rodziców jest to wygodne rozwiązanie, bo nie muszą szukać pieniędzy na bilet i zyskują pewność że dziecko nie jeździ na gapę.

Warszawa jest pierwszym miastem, gdzie wdrożono taką kartę. Z moich informacji wynika, że bank rozmawia już z kolejnymi dużymi miastami na temat wprowadzenia miejskich kart płatniczych. Na marginesie warto dodać, że debetową kartę miejską wydawał mBank wspólnie z miastem Bydgoszcz, a Citi Handlowy z Warszawą i Wrocławiem. Z kolei BZ WBK i Getin Bank mają w ofercie karty debetowe zakodowane na legitymacjach studenckich.

w.boczon@bankier.pl