Karta debetowa i konto walutowe coraz popularniejsze na wakacjach za granicą

Aż o jedną czwartą wzrosła w ciągu roku liczba transakcji zagranicznych dokonanych kartami debetowymi Citi Handlowy w okresie wakacyjnym (czerwiec – sierpień). Dynamicznie rośnie także liczba i wartość transakcji księgowanych na kontach walutowych. Bank od momentu udostępnienia możliwości podpięcia karty do konta walutowego w dolarach odnotował aż 10-krotny wzrost liczby transakcji w USD w porównaniu z rokiem 2013.


– Z roku na roku obserwujemy wyraźny i stały wzrost liczby transakcji dokonywanych przez naszych klientów kartami debetowymi za granicą. Szczególnie silnie widoczne jest to w okresie wakacji. W ciągu dwóch lat ich liczba wzrosła o 56 proc., a tylko w ciągu ostatniego roku zwiększyła się o jedną czwartą – tłumaczy Joanna Olszewska, Dyrektor Departamentu Produktów dla Klientów Indywidualnych i Mikroprzedsiębiorstw Citi Handlowy.

Citi Handlowy jako jedyny bank umożliwia swoim klientom możliwość rozliczenia transakcji zagranicznych bez kosztów przewalutowania w euro, dolarach amerykańskich i funtach brytyjskich. I jak pokazują dane klienci coraz częściej korzystają z możliwości podpięcia swojej karty wyjeżdżając za granicę.

Od momentu wprowadzenia nowych walut rozliczeniowych w styczniu tego roku zainteresowanie rozwiązaniem stale rośnie. Liczba transakcji na kontach prowadzonych w dolarach wzrosła w okresie wakacji (lipiec – sierpień) 10-krotnie, z 7 proc. dokonywanych w tym okresie w 2013 r. do 71 proc. w tym roku, a wartość wszystkich transakcji w USD od początku roku wzrosła o 130 proc. Rosną także wartości transakcji jeśli chodzi o euro – tu odnotowaliśmy od początku roku wzrost o 48 proc. i funty brytyjskie – 15 proc. – mówi Joanna Olszewska.

Wciąż najpopularniejszą walutą transakcji zagranicznych pozostaje euro. W tej walucie rozliczanych jest ok. 50 proc. płatności zrealizowanych poza granicami kraju. Ponad 72 proc. transakcji w bankomatach i 55 proc. w POS-owych dokonywanych w euro księgowanych jest na kontach prowadzonych w euro.

A jak wygląda mapa naszych podróży po przeanalizowaniu historii naszych transakcji? Najwięcej transakcji, bo aż 10,2 proc. z nich klienci Citi Handlowy dokonali kartami debetowymi w USA. Tylko o 1 proc. mniej transakcji wykonali w Niemczech. Wśród krajów Europy Zachodniej w gronie miejsc, gdzie płacili najczęściej znajduje się także – Holandia (8,6 proc.), Wielka Brytania (7,8 proc.), Włochy (6,9 proc.), Francja (6,2 proc.), Hiszpania i Chorwacja (5,4 proc.).

Najwięcej w okresie od czerwca do sierpnia klienci banku wydali w Niemczech (11,2 proc. wszystkich transakcji zagranicznych), Włoszech (9,6 proc.), USA (9,4 proc.), Francji (8,3 proc.), Holandii (8,3 proc.), Hiszpanii (6,4 proc.), Wielkiej Brytanii (6 proc.) i Chorwacji (4,4 proc.).