Karta kredytowa niezbędna na wakacjach?

Na zagraniczne wakacje warto wziąć ze sobą kartę płatniczą. Może leżeć bezczynnie w portfelu i pełnić rolę finansowej rezerwy, po którą sięgniemy w razie nieprzewidzianych wydatków. Plastikowy pieniądz będzie często niezbędny, jeśli zechcemy wypożyczyć samochód lub zarezerwować pokój w hotelu.

Linie lotnicze, hotele i wypożyczalnie samochodów miewają swoje wymagania – z ich punktu widzenia nie każda karta płatnicza jest taka sama. Na problemy z płatnością możemy być narażeni, jeśli na zagraniczne wojaże zabierzemy ze sobą tylko płaską kartę, taką jak Visa Electron czy Maestro. Zamieszanie potęguje fakt, że niektóre firmy używają pojęcia „karta kredytowa” w sposób nie do końca jednoznaczny, utożsamiając je z kartą wypukłą.

Przypomnijmy, że pojęcie „karta płatnicza” to kategoria, w której mieszczą się wszystkie typy kart: kredytowe (wymagające podpisania umowy kredytowej i otrzymania limitu kredytowego), debetowe (powiązane z ROR) oraz charge (obciążeniowe, gdzie pod koniec miesiąca spłaca się wszystkie transakcje) i przedpłacone. Drugi istotny podział, ze względu na technologię wykonania, bywa mylony z przedstawioną wyżej klasyfikacją. Karty wypukłe (embosowane) mają wytłoczone dane, co pozwala na akceptowanie ich w tzw. imprinterach bez elektronicznej autoryzacji. Karty tłoczone z reguły mogą być używane transakcjach telefonicznych i korespondencyjnych oraz internetowych – tzn. bez fizycznego przedstawienia karty. Karty płaskie początkowo miały ograniczony zakres zastosowań. Mogły być użyte tylko tam, gdzie istnieje połączenie z bankiem, czyli w terminalach w punktach handlowych i bankomatach, ale dziś najczęściej pozwalają także na transakcje internetowe.

Linie lotnicze – przyda się kredytówka lub karta przedpłacona

Tanie linie lotnicze pozwalają płacić za bilety kartą płatniczą niemal każdego typu. Kłopotów nie będą mieli posiadacze kart kredytowych Visa i MasterCard oraz kart debetowych, w tym płaskich. Z płatnością kartą wiąże się jednak konieczność uiszczenia dodatkowej prowizji. Prowizja podnosi cenę przelotu, ale jeśli odpowiednio dobierzemy kartę płatniczą, to możemy ominąć tę przeszkodę.

Klienci linii Wizzair mogą zaopatrzyć się w kartę kredytową wydawaną przez bank Citi Handlowy. Jest to plastik noszący logo MasterCard, pozwalający na uczestnictwo w programie premiowym MasterCard World i umożliwiający zakup biletów lotniczych bez opłaty administracyjnej.

Zwolennicy linii Ryanair powinni zwrócić uwagę na karty przedpłacone MasterCard. Używając ich do zakupu biletów, nie będą obciążani dodatkową prowizją.

Wypożyczalnie aut – najłatwiej z kredytową

Duże sieci wypożyczalni samochodów mają zróżnicowane wymagania, czasami zależne od kraju, w którym odbieramy auto. Najczęściej oczekuje się, że karta płatnicza będzie wystawiona na nazwisko kierowcy. W momencie wypożyczenia samochodu na karcie ustanawia się blokadę na kwotę zależną m.in. od klasy pojazdu czy wieku wypożyczającego. Blokada jest utrzymywana do momentu zwrotu auta.

Hertz nie przyjmuje kart Visa Electron oraz innych kart płaskich, które noszą adnotację „Electronic use only”. Firma zastrzega również, że nie akceptuje kart debetowych, ale na internetowych forach klienci donoszą, że wypukła Visa lub MasterCard bez napisu „debit” bywa akceptowana w niektórych krajach.

Podobną politykę ma firma Sixt oraz Avis. Nie jedną, lecz dwie karty kredytowe należy przedstawić, jeśli mamy zamiar wypożyczyć samochód luksusowy. Jeden z plastików musi przy tym nosić logo Diners lub American Express. Firma Europcar z kolei gotowa jest przyjąć płatność Visą Electron umożliwiającą płatności w internecie, ale zastrzega, że opcja ta jest dostępna tylko w niektórych lokalizacjach.

Mniejsze wypożyczalnie są z reguły bardziej elastyczne pod względem form regulowania należności i mogą przyjmować również karty przedpłacone lub gotówkę. W parze z bardziej liberalnym podejściem mogą jednak iść zwiększone wymagania co do kwoty depozytu.

Źródło: Bankier.pl