Karta kredytowa w portfelu nowoczesnej kobiety – raport specjalny Acxiom i Open Finance

Istotnie różni się częstość posiadania kart kredytowych w grupach kobiet w wieku 25-59 lat wyodrębnionych według poziomu wykształcenia: posiada je tylko 10% kobiet z wykształceniem podstawowym lub zasadniczym zawodowym, 20% wśród Pań z wykształceniem średnim i aż 35% wśród tych, które mają wykształcenie wyższe. Podobną rozpiętość obserwujemy też wśród mężczyzn.

Wiek kobiety słabiej różnicuje częstości występowania kart kredytowych (w ramach przedziału wiekowego 25-59 lat). Kobiety w wieku 25-29 lat, znajdujące się w pierwszej fazie kariery zawodowej, posiadają karty kredytowe stosunkowo rzadziej (13%) niż ich starsze koleżanki. Szczególnie popularne są karty wśród trzydziestokilkulatek (23%), które zaakceptowały tę formę regulowania płatności, a zarazem posiadają wystarczające dochody, aby kartę otrzymać. Po przejściu do grupy kobiet czterdziesto- i pięćdziesięcioletnich zakres występowania kart kredytowych znów nieco spada i stabilizuje się na poziomie ok. 18%.

Karty relatywnie często posiadają kobiety o wysokim statusie zawodowym: specjalistki, kierowniczki, przedsiębiorczynie (stanowią one przeszło 20% posiadaczek kart kredytowych i jedynie 10% wszystkich kobiet w wieku 25-59 lat); to jednak oczekiwane zjawisko, obserwowane z podobnym natężeniem wśród mężczyzn i kobiet. Ciekawszą obserwację odnotowujemy w przypadku grupy pracownic biurowych, urzędniczek, nauczycielek: stanowią one blisko 40% grupy kobiet w wieku 25 – 59 lat posiadających karty kredytowe, i tylko jedną czwartą wszystkich kobiet w tym wieku. Podobnej prawidłowości nie obserwujemy wśród mężczyzn w tym samym przedziale wiekowym zatrudnionych w podobnych zawodach – posiadają oni karty kredytowe tylko nieznacznie częściej, niż pozostali mężczyźni w tym przedziale wiekowym.

37% posiadaczek kart kredytowych w wybranym przedziale wiekowym pochodzi z gospodarstw domowych o dochodzie netto powyżej 2200 złotych (wśród wszystkich kobiet – tylko połowa tego odsetka). Podobną relację obserwujemy też, kiedy porównujemy mężczyzn w wieku 25-59 lat posiadających karty kredytowe z ich rówieśnikami, którzy takich kart nie mają. Inne cechy, które różnicują osoby posiadające karty kredytowe od tych, które ich nie mają (ale w podobnym zakresie dotyczą kobiet i mężczyzn):

– wielkość miejsca zamieszkania – 40% posiadaczek kart to mieszkanki miast co najmniej stutysięcznych (wśród wszystkich kobiet – około jednej trzeciej);

– częste korzystanie z innych instrumentów finansowych, zarówno o charakterze lokat (bankowe lokaty terminowe, jednostki funduszy inwestycyjnych itp.), jak i długu (kredyty konsumpcyjne, hipoteczne itd.); na tle kobiet nie posiadających karty kredytowej oraz mężczyzn w badanym przedziale wiekowym, posiadaczki kart kredytowych wyróżnia wysoki odsetek posiadających bankowe konto internetowe; relatywnie często deklarowały też one, że właśnie możliwość korzystania z usług banku przy pomocy internetu była istotnym powodem wyboru banku, w którym mają konto.

Przy przejściu z grupy wszystkich kobiet w wieku 25-59 lat do grupy posiadaczek kart kredytowych, w zestawieniu z analogicznym porównaniem dla mężczyzn, szczególnie silnie wzrastają odsetki osób, których zainteresowania obejmują czytanie książek, kulturę, kino, samokształcenie, naukę języków obcych.

Kobiety deklarujące, że nie mają karty kredytowej, ale ich partner ją posiada, stanowią 4% wszystkich kobiet w badanym przedziale wiekowym. Należą one w większości do przedziału wiekowego 25-39 lat (57% grupy i 45% wszystkich kobiet), stosunkowo wiele jest wśród nich osób nie pracujących (38% grupy i 29% wszystkich kobiet), osób z gospodarstw domowych liczących co najmniej trzy osoby (87% grupy i 77% wszystkich kobiet). Do grupy tej należą głównie młode matki, aktualnie zajmujące się dziećmi i domem.

Spośród posiadaczek kart kredytowych, kobiety w wieku 25-39 lat mają lepsze formalne wykształcenie (co trzecia ukończyła wyższą uczelnię), niż kobiety w wieku 40-59 lat (wyższym wykształceniem legitymuje się co czwarta z nich). Kobiety z pierwszej z wymienionych grup szczególnie często sprawują funkcje kierownicze, wykonują wolne zwody, są specjalistkami (19%, wobec 14% wśród posiadaczek kart w wieku 40-49 lat i 11% wśród posiadaczek kart w wieku 50-59 lat), ale relatywnie często też nie pracują zawodowo (15%, wobec 9% wśród posiadaczek kart w wieku 40-59 lat). Wśród posiadaczek kart w wieku 40-49 lat aż połowa wykonuje prace biurowe, jest urzędniczkami lub nauczycielkami (wobec ok. 40% w grupie młodszej i niespełna 30% w grupie starszej). Między posiadaczkami kart w wieku 50-59 lat blisko 40% to emerytki.

Wśród posiadaczek kart z wykształceniem wyższym aż jedna trzecia pracuje na stanowiskach kierowniczych, wykonuje zawody specjalistyczne lub pracuje w wolnym zawodzie (wśród posiadaczek kart z wykształceniem średnim – tylko 10%). W obu grupach dominują liczebnie kobiety zatrudnione na stanowiskach urzędniczek, nauczycielek, stanowiskach biurowych; wśród posiadaczek kart z wykształceniem średnim w porównaniu z tymi, które ukończyły studia jest też zdecydowanie więcej takich, które są już na emeryturze lub pozostają bez pracy.

Dane zawarte w niniejszym raporcie pochodzą z deklaracji osób, które wypełniły Ogólnopolski Kwestionariusz Produktów i Usług. Dane zostały zebrane na podstawie ankiety pocztowej rozesłanej do wyselekcjonowanych gospodarstw domowych. Wysyłka obejmowała obszary miast oraz aglomeracji (stąd obecność miejscowości wiejskich), w związku z tym wyniki badań mogą być odnoszone do populacji miejsko – aglomeracyjnej. Próba została dobrana wedle metody kwotowo-losowej. Dane pochodzą z okresu luty – marzec 2006.

Analiza dotyczy korzystania z kart kredytowych przez kobiety w wieku 25-59 lat.