Ubezpieczenie uczniów i studentów jest całkowicie dobrowolne. Nie ma obowiązku ubezpieczania się, zwłaszcza, że osoby uczące się do 26. roku życia podlegają pod ubezpieczenie społeczne swoich rodziców. Niemniej warto zadbać o dodatkowe ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) i dodatkowo korzystać z różnorodnych zniżek.
Aby zawrzeć umowę dodatkowego ubezpieczenia grupowego ucznia lub studenta, należy udać się do sekretariatu szkoły bądź dziekanatu uczelni. Można też przeszukać internet i wybrać jedną z ofert imiennych kart ubezpieczeniowo-zniżkowych.
Karta z ubezpieczeniem i zniżkami
Skierowane do młodzieży i studentów karty ubezpieczeniowo-zniżkowe to produkty ubezpieczeniowe obudowane bonusami w postaci różnorodnych zniżek i konkursów. Do najbardziej znanych kart ubezpieczeniowo-zniżkowych należą: Euro26 Student, Planeta Młodych, SIC (Signal Iduna Card) oraz ISIC (International Student Identity Card). Każdą z nich można kupić w kilku wariantach.
W zależności od wariantu karty różny jest zakres ubezpieczenia. Karty obejmują zazwyczaj ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW), ubezpieczenie kosztów leczenia za granicą (KL) oraz ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC). Jako osobna kategoria traktowane są produkty dla wyczynowców: amatorów sportów zimowych, tzw. wysokiego ryzyka czy ekstremalnych.
Karty z ubezpieczeniem, ale i bez niego |
|
Wydawcy kart Euro26 i ISIC (w swej istocie legitymacja) umożliwiają zakup kart bez ubezpieczenia, tylko z pakietem zniżek. Karty skierowane są do osób, które albo są już ubezpieczone, albo nie chcą się ubezpieczać, a tylko korzystać z dostępnych zniżek i oszczędzać w punktach usługowo-handlowych. |
Towarzystwa ubezpieczeniowe obudowują polisy bonusami, aby zachęcić i przyzwyczaić młodych ludzi do nabywania dobrowolnych produktów ubezpieczeniowych. Kupując karty ubezpieczeniowe, skorzystania ze zniżek (zarówno w Polsce, jak i w Europie) na jedzenie w wybranych restauracjach czy barach, bilety do kina i teatru, kursy językowe, zakup książek, bilety lotnicze, sprzęt sportowy i turystyczny, ubrania, wejściówki do klubów i dyskotek, klubów fitness, siłowni czy basenów.
Zobacz oferty poszczególnych ubezpieczycieli |
|||
EURO26 Student |
Planeta Młodych |
Signal Iduna Card |
ISIC |
Ceny kart z ubezpieczeniem na rok wahają się od 50 do 136 zł, warianty bez ubezpieczenia są natomiast zdecydowanie tańsze i kosztują ok. 24-39 zł. W zależności od ceny karty z ubezpieczeniem otrzymujemy różny zakres ochrony. Karty najtańsze z reguły obejmują tylko ubezpieczenie NNW na terenie Polski, ewentualnie otrzymamy jeszcze ubezpieczenie OC. Natomiast karty droższe mają szerszy pakiet ubezpieczeń, często z wyższą sumą ubezpieczenia poszczególnych składników. Ponadto droższe karty chronią również za granicą oraz podczas uprawiania sportów ekstremalnych. Niezależnie od zakresu ubezpieczenia oraz ceny karty, każda karta obudowana jest takim samym zestawem zniżek.
Gdzie kupić kartę ubezpieczeniowo-zniżkową
Karty ubezpieczeniowo-zniżkowe można zamówić przez internet. Wystarczy wypełnić odpowiedni formularz i dokonać płatności na wskazany rachunek, a po kilku dniach otrzymamy kartę pocztą. Karty można też wyrobić w punktach dystrybucji, którymi mogą być biura i agencje turystyczne, punkty usługowo-handlowe, na przykład ksero, lub oddziały przewoźników autokarowych. Wyrobienie karty zajmie nie więcej niż kilka minut.
Kartę ubezpieczeniowo-zniżkową można zakupić w dowolnym momencie roku – nie tylko na początku roku akademickiego. Polisa zawierana jest na rok. Warto o niej pomyśleć, zwłaszcza przed zorganizowanym wyjazdem turystyczno-rekreacyjnym.
Zuzanna Brud
z.brud@bankier.pl
Źródło: Bankier.pl