Karty zbliżeniowe Visa payWave już w Polsce

Po wakacjach BZWBK wprowadzi karty płatnicze Visa Electron z dodatkową funkcjonalnością karty zbliżeniowej Visa payWave do oferty dla młodych osób w trzech ośrodkach akademickich – Poznaniu, Warszawie i Wrocławiu. Ruszyła już budowa sieci akceptacji kart zbliżeniowych Visa payWave przez eService oraz szkolenia dla detalistów. W lipcu br. z kart zbliżeniowych zaczną korzystać pracownicy BZ WBK, z których każdy może wymienić swoją kartę Visa na kartę z dodatkową funkcjonalnością Visa payWave oraz pracownicy eService i Visa Europe, którzy mogą taką kartę otrzymać. Pozwoli to przez dwa miesiące uzyskać dodatkowe doświadczenia, które zostaną wykorzystane w uruchomieniu komercyjnego programu Visa payWave na karcie Visa Electron

Częścią wspólnego programu organizacji Visa, Banku Zachodniego WBK oraz eService będzie także badanie postrzegania płatności zbliżeniowych w tych trzech ośrodkach akademickich, w których zaplanowano wydawnictwo i akceptację kart na pierwszym etapie; badanie to zostanie przeprowadzone w pierwszym kwartale przyszłego roku.

Karty Visa payWave są przeznaczone do płatności o niskiej wartości, szczególnie w miejscach, gdzie ważna jest szybkość dokonywania transakcji, np. transport miejski, kioski, bary szybkiej obsługi. Posiadacze takich kart będą mogli w czasie krótszym niż jedna sekunda dokonać płatności za drobne zakupy (maksymalnie do 50 zł) bez konieczności przekazywania swojej karty sprzedawcy czy też wkładania jej do czytnika kart z mikroprocesorem, a jedynie zbliżając kartę na odległość maksymalnie do 5 centymetrów do specjalnego czytnika kart zbliżeniowych. Płatności zbliżeniowe są możliwe dzięki zainstalowaniu na karcie mini-anteny radiowej o bardzo krótkim zasięgu, która pozwala nawiązywać łączność z czytnikiem podłączonym do terminala płatniczego.

Cała operacja jest prosta, szybka i równie bezpieczna, jak tradycyjna transakcja z udziałem karty płatniczej – przy czym użytkownik karty z funkcją Visa payWave ani przez chwilę nie musi wypuszczać jej z ręki. Tak szybkie płatności są możliwe dzięki temu, że proces autoryzacji transakcji odbywa się w trybie off-line (czyli bez autoryzacji w banku). Kartami Visa payWave, które są wyposażone zarówno w mikroprocesor, jak i pasek magnetyczny będzie można płacić również w zwykłych terminalach także za transakcje o kwotach powyżej 50 zł – tyle tylko, że będzie to wymagać potwierdzenia kodem PIN.

Użytkownikiem karty Visa Electron

„Program, którego wdrażanie rozpoczynamy wraz z BZ WBK oraz eService promuje wygodny i szybki bezgotówkowy sposób realizacji transakcji o niskiej wartości, czyli tego segmentu płatności, w którym obecnie dominuje gotówka. Przyczyni się on do rozwoju i upowszechnienia w Polsce akceptacji oraz wydawania zbliżeniowych kart Visa payWave łączących zalety technologii kart z mikroprocesorem z technologią łączności bezprzewodowej” – stwierdziła na konferencji prasowej Małgorzata O’Shaughnessy, dyrektor generalna Visa Europe w Polsce.

„Wprowadzanie nowych rozwiązań płatniczych, takich jak karty Visa payWave jest możliwe dzięki zbudowaniu solidnych podstaw EMV poprzez wspólne działanie banków i Visa Europe, które już zaowocowało prawie 1,7 mln kart Visa z mikroprocesorem wydanych do końca 2007 r. przez 16 banków. Polska jest dobrze przygotowana do przejścia na technologię mikroprocesorową w sferze kart płatniczych i wykorzystania jej nie tylko do zwiększania bezpieczeństwa obrotu bezgotówkowego lecz również do rozwoju nowych produktów, takich jak karty zbliżeniowe” – dodała Małgorzata O’Shaughnessy.

„Zaoferowanie technologii zbliżeniowej Visa payWave jako dodatkowej funkcji karty Visa Electron z mikroprocesorem to część strategii BZ WBK, w której innowacyjność technologiczna w połączeniu z odpowiednią segmentacją klienta odgrywa ważną rolę. Nasz nowy, uniwersalny produkt łączący zalety tradycyjnej karty płatniczej z technologią zbliżeniową ma spełnić potrzeby młodych, wykształconych osób, które są otwarte na nowe rozwiązania i cenią nowości dające większą wygodę w realizacji płatności” – stwierdził podczas konferencji prasowej Tadeusz Kościński, dyrektor Obszaru Direct Banking w BZ WBK.

„Przewidujemy, że do końca roku ok. 15 tys. młodych ludzi z Poznania, Warszawy i Wrocławia zapragnie używać najbardziej nowoczesnej, szybkiej i wygodnej karty Visa Electron

Obecnie trwa budowa sieci akceptacji kart zbliżeniowych Visa payWave szczególnie tam, gdzie ważny jest czas dokonywania płatności. eService nawiązuje współpracę z placówkami detalicznymi, podpisuje z nimi umowy, instaluje czytniki, wprowadza zmiany w oprogramowaniu umożliwiające obsługę płatności zbliżeniowych Visa payWave i prowadzi szkolenia. Posiadacze kart Visa Electron

„Oferowanie rynkowi nowych, usprawniających obsługę kart rozwiązań oraz pozycja lidera technologicznego jest misją eService. Dlatego zaangażowaliśmy się jako pierwsi w budowanie sieci akceptacji dla kart zbliżeniowych. Koncentrujemy się teraz na wyposażaniu w czytniki zbliżeniowe i szkoleniu pracowników placówek detalicznych w trzech ośrodkach akademickich. Tworzymy tym samym nie tylko możliwość płacenia kartami zbliżeniowymi, ale rozbudowując sieć akceptacji w ogóle, zachęcamy właścicieli sklepów czy placówek usługowych w tych ośrodkach akademickich do przyjmowania kart płatniczych, które stają się standardowym wyposażeniem lubiących wygodę młodych ludzi” – powiedział Marek Paradowski, prezes eService, agenta rozliczeniowego obsługującego sieć blisko 50 tys. terminali POS.

W ramach wspólnego programu zostały zorganizowane trzy spotkania z przedstawicielami uczelni z Warszawy, Poznania i Wrocławia, podczas których zaprezentowane zostały płatności zbliżeniowe jako najnowsze rozwiązanie pomagające w szybkim, wygodnym i bezpiecznym płaceniu za drobne zakupy i usługi. Częścią programu będzie także – zaplanowane wstępnie na pierwszy kwartał przyszłego roku – badanie postrzegania płatności zbliżeniowych wśród młodych użytkowników kart z funkcjonalnością Visa payWave oraz punktów akceptujących takie płatności w Poznaniu, Warszawie i Wrocławiu.

Programy Visa payWave przyśpieszają obsługę przy kasie i ułatwiają płatności w punktach handlowo-usługowych akceptujących karty Visa payWave. Programy takie działają już w Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Turcji, Szwajcarii, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Korei, na Tajwanie oraz w Malezji, Singapurze i Gwatemali.

System Visa payWave wykorzystuje możliwości technologii mikroprocesorowej („chip and PIN”). Przy zakupach poniżej 50 złotych kod PIN nie jest potrzebny, jednakże użytkownicy kart mogą być co pewien czas proszeni o wprowadzenie go ze względów bezpieczeństwa.