Katalizator sukcesu MSP w zawieszeniu

W badaniu przeprowadzonym przez zespół rok temu 38% ankietowanych przedsiębiorców jako istotną przyczynę rezygnacji ze szkoleń informatycznych podawało cenę a kolejne 60% brak potrzeby. Obecnie pomimo znaczących dotacji unijnych zainteresowanie szkoleniami ze sfery IT jest nadal na zbyt niskim poziomie i grozi nie wykorzystaniem przeznaczonych na ten cel środków oraz redukcją takich projektów w przyszłości.

Polskie firmy charakteryzuje jeden z najniższych w Europie wskaźnik przeżywalności w okresie pierwszych trzech lat od rozpoczęcia działalności, który wynosi 50%. Oznacza to, że co druga firma przestaje działać przed upływem trzech lat od powstania. Jedną z najistotniejszych przyczyn takiej sytuacji jest brak kompetencji w zakresie wykorzystania nowoczesnych technik informacyjnych. Tymczasem w ramach projektów finansowanych ze środków unijnych, szkolenia dotyczące nowoczesnych technologii stanowią zaledwie nieco ponad 9% wszystkich szkoleń (ok 80 mln PLN).

Z sondażu przeprowadzonego w głównych ośrodkach szkoleniowych wynika, że realizację szkoleń najbardziej utrudniają zmieniające się i niejasne wymagania dotyczące dokumentacji i rozliczeń oraz brak korelacji pomiędzy rzeczywistymi wymaganiami, a oficjalnymi wytycznymi administracji. Istotnym problemem jest również brak precyzyjnych uregulowań, który skutecznie uniemożliwia uruchomienie środków finansowych przeznaczonych na promocję tych szkoleń. Nieco mniejsze znaczenie mają opóźnienia w płatnościach oraz niepotrzebna biurokracja. W opinii szkolących najpoważniejszą barierą w uczestnictwie w szkoleniach jest dla potencjalnych uczestników brak czasu, a kolejnym argumentem – brak potrzeby.