KBC TFI: Tygodniowy komentarz zarządzającego (31.07 – 04.08.2006)

Z dużych spółek największe spadki dotknęły AGORĘ: -19,19% (bardzo słabe wyniki II kw.); PKN: -10,73% (informacja o zaprzestaniu dostaw ropy do litewskiej rafinerii Możejki); PKO BP: -4,68%; PEKAO: -4,29%; KGHM: -3,3%; BPH: -3,70%; BZWBK:-3,23%. O ile w przypadku dwóch pierwszych spółek duże spadki można uznać za częściowo uzasadnione, o tyle w przypadku pozostałych spółek informacji negatywnych nie było. Wprost przeciwnie PEKAO, KGHM, BPH i BZWBK pokazały dobre wyniki za II kw. Można mieć nadzieję, że była to tylko realizacja zysków po kilku tygodniach nieprzerwanych wzrostów.

Z drugiej strony dobiega końca sezon wyników a tym samym wyczerpaniu ulega siła napędzająca letnią zwyżkę. Dobre wyniki spółek są w cenie, a przed nami perspektywa spowolnienia gospodarki światowej, która na pewno nie pozostanie bez wpływu na rynek surowców. Zważywszy na znaczny udział w krajowych indeksach akcji powiązanych z tym rynkiem, uważam, że kontynuacja wzrostów w tym segmencie będzie znacząco utrudniona.

Nadchodzący tydzień, ze względu na posiedzenie FED i wzrastające prawdopodobieństwo zakończenia cyklu podwyżek stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych, może okazać się dla inwestorów lepszy niż mijający (szczególnie jeśli FED rzeczywiście stóp nie podwyższy). Spowodowane tym ewentualne zwyżki należałoby, w mojej opinii, wykorzystać do skracania akcji. Przed nami wrzesień i październik a ten okres od ponad dziesięciu lat posiadaczom akcji nie sprzyja.

Artur Ratyński

Zarządzający portfelami

RYNEK OBLIGACJI

Rynek obligacji rozpoczął poprzedni tydzień od kontynuacji spadków cen, które zostały zapoczątkowane po przetargu zamiany (gdy Minister Finansów sprzedał więcej długoterminowych obligacji stałoprocentowych niż mógł wchłonąć rynek), rentowność obligacji dziesięcioletnich wzrosła do poziomu 5,65%. Rynek obligacji charakteryzował się niską płynnością i dużą zmiennością, niewielkie zlecenia sprzedaży w znaczący sposób wpływały na zwiększenie rentowości. Przetarg obligacji dwuletnich, który odbył się w środę w niewielkim stopniu oddziaływał na rynek wtórny. Na przetargu sprzedano wszystkie oferowane obligacje (1,8 mld zł), przy dość dużym popycie (5,3 mld zł), ale rentowność była powyżej rynku wtórnego, co świadczy o tym, że inwestorzy nie byli zdeterminowani do zakupu obligacji. Ciekawym dniem na rynku obligacji był piątek gdy z samego rana nastąpił spadek cen pod wpływem zleceń inwestora zagranicznego, natomiast po południu pod wpływem korzystnych danych dla długu, które napłynęły z Ameryki (wzrost bezrobocia, mniejszy od oczekiwań wzrost nowych miejsc pracy, co zmniejszyło oczekiwania na podwyżki stóp procentowych przez FED) nastąpił gwałtowny wzrost cen, które osiągnęły tygodniowe maksima, rentowności obligacji dziesięcioletnich spadły do poziomu 5,52%. Obecnie oczekujemy, że nastąpi prawdopodobnie lekki spadek cen, a rentowności obligacji dziesięcioletnich będą się poruszały w szerokim przedziale 5,50-5,80%.

Bogdan Jacaszek

Dyrektor Biura Zarządzania Aktywami