Kiedy nasz dom staje się energooszczędny?

Na etapie realizowania inwestycji trzeba umieć znaleźć kompromis pomiędzy kosztami budowy, a kosztami eksploatacji. Dla użytkowników energii najważniejszy jest efekt końcowy- wysokość płaconych rachunków za coraz droższą energię.

Aby nasz dom był energooszczędny trzeba zwrócić uwagę na kształt bryły, powinna być zwarta i prosta, ponieważ im mniejsza jest powierzchnia zabudowy tym mniejsze są straty ciepła. Zalecam stosowanie przegród zewnętrznych o prostych formach, bez niepotrzebnych nisz i wnęk oraz dbałość o dopracowanie detali konstrukcyjnych. Poza zwartą bryłą, ważne jest usytuowanie budynku względem tron świata. Najkorzystniejszym rozwiązaniem jest usytuowanie strefy dziennej z przeszkleniami od strony południowej. Dodatkowo jeżeli dom znajduje się poza zasięgiem cienia okolicznych wzgórz, drzew lub budynków to maksymalnie wykorzystuje energię słoneczną. Powierzchnie przeszklone powinny być skierowane na południe i stanowić około 40% całej powierzchni ściany. Musimy pamiętać, że takie miejsca usytuowania domu jak na przykład wzgórze powodują straty ciepła ze względu na wiatr. Okna domu zastosowane od strony wschodniej, zachodniej i północnej powinny być małe, ale jednocześnie zapewniające optymalne naświetlenie pomieszczeń. Wybierzmy odpowiednie okna o optymalnym w stosunku do wielkości pomieszczeń, rodzaju i powierzchni przeszklenia oraz posiadające ciepłochronne profile. Ważnym elementem domu energooszczędnego jest termoizolacyjność przegród zewnętrznych (dach, ściany stropy) dlatego polecam ściany dwuwarstwowe z pustaków o specjalnych właściwościach izolacyjnych, ocieplanych wełną mineralną lub styropianem. By skutecznie zatrzymać ciepło wewnątrz domu należy oddzielić termicznie piwnicę (wraz ze schodami) i garaż od części mieszkalnej. Izolacja musi być całkowicie szczelna, pozbawiona mostków termicznych. Na zwiększenie oszczędności energii może również wpłynąć odpowiednia lokalizacja pomieszczeń w domu, na przykład usytuowanie łazienki w pobliżu kotłowni, umieszczenie kominka w centralnym punkcie domu, pozwala na efektywniejsze ogrzanie pomieszczeń. Podczas aranżacji wnętrz należy uniknąć długich ciągów ciepłej i zimnej wody.

Dlaczego warto inwestować w domy energooszczędne? Oto kilka powodów:
– zmniejszenie kosztów ogrzewania,
– wyższa klasa energetyczna; po wejściu w życie unijnych dyrektyw, być może będzie się wiązała z mniejszym podatkiem astralnym,
– większa wartość nieruchomości na rynku wtórnym,
– możliwość uzyskania tańszego kredytu,
– ochrona środowiska poprzez zmniejszenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery.

Domy energooszczędne są dla tych osób, które chciałyby doinwestować swój dom, aby podnieść jego energooszczędność i obniżyć koszty ogrzewania.

arch. Monika Lisowska- Łętocha
Dyrektor Pracowni Projektowej w Biurze Projektów ARCHON+.