Kiedy ruszy import strefy euro?

W dzisiejszym temacie tygodnia oceniliśmy perspektywy importu strefy euro, mające kluczowe znaczenie dla poziomu polskiego eksportu. W badaniu uwzględniliśmy zmiany przeciętnej skłonności do importu w strefie euro oraz wahania nominalnego efektywnego kursu euro. Uzyskane przez nas wyniki wskazują, że dynamika importu strefy euro będzie się powolni podnosić z -12,7% r/r w I kw. do 3,3% r/r w IV kw. 2010 r.

W związku z tym prognozujemy, że dynamika polskiego eksportu będzie stopniowo wzrastać, a wzrost ten będzie następował znacząco szybciej niż wzrost dynamiki importu, co będzie wynikiem utrzymywania się niskiej dynamiki popytu krajowego w Polsce. Szybszy wzrost dynamiki eksportu będzie sprzyjać poprawie bilansu handlowego aż do końca I poł. 2010 r. Wspiera to nasza prognozę, zgodnie z którą dynamika eksportu wg. NBP liczona w euro wzrośnie z -24,7% r/r w II kw br. do 10,2% r/r w IV kw. 2010 r., a pierwszej dodatniej rocznej dynamiki eksportu należy się spodziewać w II kw. 2010 r.
 
Ponadto w INVESTrendach:

Naszym zdaniem znaczący wkład spożycia i inwestycji publicznych do wzrostu PKB w USA w II kw. sygnalizuje istotne ryzyko wystąpienia „drugiego dna” recesji w USA w II półroczu br. Drugie dno może być spowodowane wyczerpaniem się impulsu wzrostowego związanego z realizacją tzw. planu Obamy przy jednocześnie dalszym zmniejszeniu spożycia prywatnego i stagnacji w inwestycjach. Dane o PKB w USA stanowią zatem wsparcie dla naszej krótkookresowej prognozy kursu złotego przewidującej jego umiarkowaną aprecjację do poziomu 4,00 zł za euro na koniec br.
 
Na sierpniowym posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej utrzymała łagodne nastawienie w polityce monetarnej. Cytowane niżej wypowiedzi członków RPP o relatywnie niskiej awersji do inflacji sugerują jednak, że po piątkowej publikacji danych o PKB w II kw. w Radzie nie ma już większości opowiadającej się za utrzymywaniem łagodnego nastawienia. Podobnie zinterpretował to rynek – nastąpił silny wzrost stawek FRA w horyzoncie rocznym (5-25 pb). Naszym zdaniem najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest przyjęcie przez RPP neutralnego nastawienia w polityce pieniężnej na posiedzeniu w październiku.
 
Najważniejsze wydarzenia w tym tygodniu:

W tym tygodniu najważniejszym wydarzeniem zagranicą będą zapowiedziane na środę i piątek publikacje danych o sierpniowym zatrudnieniu w sektorze prywatnym (ADP) i zatrudnieniu poza rolnictwem w USA. Lepsze od oczekiwań dane mogą przyczynić się do zwiększenia globalnego apetytu na ryzyko, dając tym samym impuls do dalszego osłabienia dolara i umocnienia walut rynków wschodzących, w tym kursu złotego.
 
Najważniejszym wydarzeniem w kraju będzie jutrzejsza publikacja sierpniowego indeksu PMI (prognozujemy wzrost z 46,5 pkt. w lipcu do 47,1 pkt) i szacunku Ministerstwa Finansów dotyczącego sierpniowej inflacji CPI (prognozujemy spadek inflacji z 3,6% r/r w lipcu do 3,5%). Naszym zdaniem ukształtowanie się wskaźnika PMI na prognozowanym przez nas poziomie może przyczynić się do umocnienia złotego. Spodziewany przez nas nieznaczny spadek inflacji szacowanej przez MF inflacji CPI nie powinien mieć istotnego wpływu na kurs złotego i rynek długu.
 
Jakub Borowski
Źródło: INVEST-BANK S.A.