To nie cena jest decydującym czynnikiem przy zakupie polisy AC. 54 proc. kierowców wybierając Autocasco w pierwszej kolejności kieruje się zakresem ubezpieczenia – wynika z badania „Polacy o ubezpieczeniach”, przeprowadzonego przez CUK Centrum Ubezpieczeń Komunikacyjnych.
Cena najważniejsza jest tylko dla 30,8 proc. kierowców. Czy to znak, że świadomość ubezpieczeniowa Polaków wzrasta?
Zakres ubezpieczenia najważniejszy
Decydując się na zakup polisy komunikacyjnej AC, wyznacznik niskiej ceny przestaje być już wiodącym argumentem, przemawiającym za wyborem oferty. W tym przypadku najważniejszy dla kierowców jest zakres ubezpieczenia.
– Polscy kierowcy coraz świadomiej poruszają się po rynku ubezpieczeń. Potwierdzają to wyniki badania. Słusznie uważają zakres ubezpieczenia za najważniejszy czynnik przy wyborze polisy AC. Każdy kierowca powinien zapoznać się z OWU, czyli ogólnymi warunkami ubezpieczenia. Tam znajdziemy najważniejsze informacje dotyczące zakresu polisy, listę wyłączeń czy udział własny w przypadku likwidacji zaistniałej szkody. Dopiero znając te aspekty, możemy porównywać ceny polisy w różnych Towarzystwach Ubezpieczeniowych – mówi Maciej Kuczwalski, ekspert CUK Centrum Ubezpieczeń Komunikacyjnych.
Sytuacja jest odwrotna w przypadku polisy obowiązkowej OC. Jak pokazuje badanie, przy wyborze tego ubezpieczenia kierowcy skłaniają się ku cenie, jaką przyjdzie zapłacić im za składkę.
– Dla 70 proc. kierowców, kupujących ubezpieczenie OC, najważniejsza jest cena. Zakres polisy OC jest regulowany prawem i w każdym Towarzystwie musi być taki sam, ale ceny polis OC mogą różnić się, w zależności od danego ubezpieczyciela, nawet o kilkaset złotych. Większość kierowców ma tego świadomość – to bardzo dobry znak dla rynku – mówi Maciej Kuczwalski.
Kierowcy boją się kradzieży
Obawa przed kradzieżą auta, uszkodzeniami spowodowanymi przez wandali oraz pewność, że w przypadku zaistniałej szkody, ubezpieczyciel wypłaci im odszkodowanie – to główne motywy, dla których polscy kierowcy decydują się na wykupienie polisy AC. Na wszystkie te trzy czynniki wskazało po około 65 proc. badanych.
Statystyki pokazują, że łupem złodziei padają najczęściej modele ze średniej klasy, głównie auta niemieckie – VW Golfy i Passaty. W ubiegłym roku skradziono ponad tysiąc aut każdego z tych modeli. Jak podkreśla ekspert CUK, polisa Autocasco wiąże się z poczuciem bezpieczeństwa i przydaje się nie tylko w razie wypadku drogowego, ale również w przypadku kradzieży.
Z kolei połowa kierowców, którzy nie zdecydowali się na zakup polisy AC, uważa, że koszty tego typu ubezpieczenia są za wysokie. Jednak AC nie zawsze musi być drogie.
– Wysokie ceny polis AC to stereotyp, który skutecznie odstrasza kierowców. Jednak Autocasco wcale nie musi mocno uszczuplić naszego portfela. Przykładowo polisa dla 5-letniego VW Golfa, w zależności od zakresu ubezpieczenia, na który się zdecydujemy, może kosztować nas ok. 700 – 1000 zł. Koszty AC możemy jeszcze dodatkowo zmniejszyć, decydując się na zakup Autocasco w pakiecie z polisą OC – mówi Maciej Kuczwalski.
Źródło: CUK Centrum Ubezpieczeń Komunikacyjnych