Jaki jest? Czym kieruje się w budowaniu portfela? Gdzie szuka informacji? Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych podjęło się próby określenia profilu polskiego inwestora, określeniu jego potrzeb oraz preferencji przy podejmowaniu decyzji. Kto z czytelników wpisuje się w statystyki?
Stereotypów o inwestorach nie brakuje. Żeby naprawdę poznać zachowania polskiego inwestora trzeba go dobrze poznać. Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych po raz kolejny pokusiło się o dokładne sprawdzenie przyzwyczajeń polskiego inwestora.
„Giełdowicz” w statystykach
Według Badania SII przeciętny inwestor to mężczyzna w wieku 26 a 35 lat. Od ostatnich trzech lat ponad 85 proc. inwestujących stanowią mężczyźni, a według podziału wiekowego dominują młodzi wielbiciele giełdy. W 2010 roku aż 40 proc. stanowili inwestorzy od 26 do 35 roku życia. Skala wieku pokazuje wyraźnie, że w Polsce wyraźnie więcej inwestują młodzi, niedoświadczeni gracze. Aż 23 proc. stanowili inwestorzy poniżej 26 roku życia, głównie studenci. Tylko 17 proc. w tej grupie stanowią ludzie po 46 roku życia. Sprawdza się tu schemat większej akceptacji ryzyka w młodym wieku i preferencji stabilnego pomnażania pieniędzy w późniejszym wieku. Prawie 70 proc. ma wysokie wykształcenie i mieszka w dużych lub średnich miastach (66 proc.). Inwestorzy mieszkający na wsi stanowią 9,7 proc.
Młody z małym portfelem
Badania wyraźnie wskazują, ze młodych miłośników giełdy przybywa. 66,3 proc. inwestorów jest na giełdzie krócej niż 5 lat, czyli zdążyło już widzieć zarówno hossę, jak i bessę związaną z kryzysem finansowym. W ostatnim roku mamy także mniej pieniędzy zainwestowanych w giełdowe spółki. 30,4 proc. inwestorów ma portfel mniejszy niż 10 tys. zł, a w przedziale 10 – 50 tys. mieści się aż 38 proc. giełdowych graczy.
Kwestia wielkości portfela zależy jednak od długości grania na giełdzie. Statystyki pokazują, że na większe portfele inwestycyjne pracuje się nawet kilkanaście lat. 55 proc. inwestorów z kapitałem rzędu 500 tys. zł inwestuje na giełdzie od ponad 10 lat. Młodzi i niedoświadczeni gracze mają z reguły w swoich portfelach kilka tysięcy złotych i daleko im do zawodowego inwestowania.
Niezależnie od wielkości portfela, ponad 90 proc. inwestorów decyduje samodzielnie i wspiera się jedynie informacjami, które uzyska w mediach bądź Internecie. W 2010 roku z TFI korzystało również 34,3 proc. inwestorów, czyli o ponad 10 proc. mniej niż w pamiętnym 2007 roku. Na TFI decydują się zamożniejsi klienci, którzy swoje kilkaset tysięcy złotych wolą już powierzyć specjalistom 43 – 47 proc.)
Bankier nr 1
Inwestor czytający gazety za najlepsze źródło informacji uznaje bezkonkurencyjnie Parkiet (52,1 proc.), dopiero później na podobnym poziomie plasują się Puls Biznesu, Gazeta Wyborcza oraz Rzeczpospolita. Wśród kanałów telewizyjnych liderem (71,4 proc.) jest TVN CNBC, a radiem inwestorów jest z lekką przewagą TOK FM (27,9 proc.), a zaraz po nim PR3 24 proc. słuchalnością.
Z dumą czytamy badaniu, ze Bankier.pl niezmiennie pozostaje pierwszym portalem inwestorów. 35,3 proc. badanych wskazuje nasz serwis jako swoje główne źródło informacji o giełdzie. Na drugiej pozycji plasuje się Money.pl, a zanim Parkiet.com oraz Stooq.pl.
Problemy i obawy
Inwestorzy nie zostawili suchej nitki na poziomie polskiego rynku kapitałowego. Wskazali szereg problemów, gdzie za kluczowy uznano niską jakość komunikacji z inwestorami, wysokie koszty transakcyjne oraz małą płynność. Narzekano także na brak poszanowania akcjonariuszy mniejszościowych, przestępstwa na rynku kapitałowym, słabe wyniki spółek publicznych oraz złe uwarunkowania prawne.
Chociaż entuzjastów giełdy nie brakuje, a rosnące w ostatnim czasie indeksy zachęcają amatorów do przerzucania środków z bezpiecznych rachunków oszczędnościowych na giełdowy parkiet. Czy młodzi i niedoświadczeni gracze poradzą sobie na polskim rynku kapitałowym? Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych pokazuje schemat, w którym każdy może znaleźć swoje przyzwyczajenia giełdowe. Jak za rok będzie wyglądał polski inwestor, w tak niepewnych finansowo czasach? Czy nie stracimy zapału do inwestowania w obliczu widma drugiego dna kryzysu?
Tomasz Jaroszek
Źródło: Bankier.pl