KIR S.A. w gronie członków założycieli Stowarzyszenia Europejskich Izb Rozliczeniowych

Celem EACHA jest reprezentowanie izb rozliczeniowych na szczeblu europejskim, udział w dyskusjach nad przyszłością rozliczeń i rozwojem Jednolitego Obszaru Płatności w Euro (SEPA), współpraca z Europejską Radą Płatności (EPC), Europejskim Bankiem Centralnym i innymi organizacjami branżowymi. Stowarzyszenie jest organizacją non profit i nie będzie podejmowało działań komercyjnych ani operacyjnych w zakresie przetwarzania płatności.

Ważną rolę w procesie budowy Stowarzyszenia Europejskich Izb Rozliczeniowych odegrała Krajowa Izba Rozliczeniowa S.A., która od początku istnienia aktywnie działa na arenie międzynarodowej. Z inicjatywy Izby od 10 lat odbywają się Międzynarodowe Konferencje Instytucji Rozliczeniowych Europy Środkowej i Wschodniej (ICCI), stanowiące nieformalne forum współpracy i wymiany informacji środowiska rozliczeń międzybankowych tego regionu. Również z inicjatywy Izby nawiązana została współpraca pomiędzy uczestnikami ICCI i członkami wówczas nieformalnego stowarzyszenia instytucji rozliczeniowych działających w krajach „starej” Unii.

Koncepcja sformalizowania EACHA powstała w związku z budową Jednolitego Obszaru Płatności w Euro (SEPA). Jednym z promotorów ukonstytuowania się stowarzyszenia była KIR S.A., uznająca, że silne ciało reprezentujące wszystkie izby na zewnątrz zwiększy szanse wypracowania przejrzystych zasad współpracy, co będzie korzystne zarówno dla samych izb, jak i ich klientów.

Obecnie grupy robocze opracowują zasady współdziałania członków stowarzyszenia, które opierać się będą zarówno na standardach SEPA, jak i innych usługach i standardach o zasięgu międzynarodowym (m.in. SWIFTNet, FileAct, TARGET2, BIC Interoperability Directory).

Instytucjami założycielskimi EACHA są: Banca d’Italia, Włochy; BBS, Norwegia; BGC, Szwecja; CEC, Belgia; Deutsche BundesBank, Niemcy; DIAS, Grecja; Equens (Interpay + TAI), Holandia/Niemcy; FINA, Chorwacja; GIRO, Węgry; Iberpay, Hiszpania; KIR S.A., Polska; PBS, Dania; SIA, Włochy; SIBS, Portugalia; SIC AG, Szwajcaria; SBB, Włochy; STET, Francja; Voca Ltd, Wielka Brytania.