„Klasa BGŻ” idzie do szkoły

Wakacje zakończone, uczniowie wracają do szkół, a wraz z nimi ponad 200 uczniów projektu „Klasa BGŻ”. Wśród nich jest 60 pierwszoklasistów, którzy 1 września rozpoczną naukę w jednym z pięciu prestiżowych liceów objętych projektem.

Jest to już dziewiąta edycja ogólnopolskiego autorskiego programu stypendialnego Fundacji BGŻ, który daje szansę rozwoju najzdolniejszym uczniom pochodzącym z niezamożnych rodzin.

Przed rozpoczęciem nauki, wszyscy uczniowie objęci projektem  wzięli udział  w obozach integracyjnych zorganizowanych w każdej ze szkół. Podczas obozów młodzież miała okazję do nawiązania pierwszych kontaktów z opiekunami i nauczycielami liceum, studentami – absolwentami projektu Klasa BGŻ, a także do lepszego poznania szkoły, internatu i samego miasta – miejsc, w którym spędzą następne 3 lata swojego życia.

– Pomiędzy uczestnikami  projektu „Klasa BGŻ” panują relacje niemalże rodzinne. A to oznacza dbanie nie tylko o siebie, czy o siebie nawzajem, ale także o innych wokół. Nasi podopieczni to młodzież  ambitna, zdolna, posiadająca ogromną wiedzę i potencjał. Z odrobiną naszej pomocy sami wkrótce uwierzycie jak wielką posiadacie siłę i jak wiele  możecie zmienić w otaczającym świecie – powiedziała Małgorzata Zdzienicka – Grabarz,  prezes Fundacji, podczas  inauguracji  dziewiątej „Klasy BGŻ” w VII L.O im Juliusza Słowackiego w Warszawie.

– Projekt „Klasa BGŻ” to nauka w świetnej szkole, zdobywanie wykształcenia, poświęcanie się nauce,. Ale tak naprawdę magia tego projektu to zupełnie coś innego. To wydarzenia kulturalne, naukowe, to uczenie się bycia potrzebnym innym, to wreszcie przyjaźnie. Takie na całe życie – powiedziała jedna ze stypendystek, Agnieszka Januszczyk, obecnie uczennica  prestiżowej Adcote School w Anglii.

Ogólnopolski projekt edukacyjny „Klasa BGŻ” realizowany przez Fundację BGŻ od 2003 roku oferuje wsparcie uzdolnionym absolwentom gimnazjów z małych miejscowości z całej Polski, którzy bardzo dobrze się uczą i mają silną  motywację, by dalej się rozwijać, a jednocześnie są w trudnej sytuacji materialnej i społecznej. To nie tylko pełne finansowanie 3 lat nauki i utrzymanie związane z pobytem w szkole i internacie, ale także opieka wychowawcza zapewniona przez szkoły partnerskie w których działa projekt.

W 2010 r. Minister Edukacji Narodowej objęła patronatem projekt „Klasa BGŻ”, a w roku 2011 Fundacja BGŻ została wyróżniona przez Minister Edukacji Narodowej zaszczytnym tytułem „Miejsce Odkrywania Talentów”.

Fundacja otacza uczniów opieką zarówno podczas nauki w liceum, jak i w pierwszych latach studiów, przyznając stypendia pomostowe. Przyznaje także nagrody dla najbardziej zaangażowanych społecznie studentów zrzeszonych w Stowarzyszeniu Absolwentów  Projektu „Klasa BGŻ”. W tym roku pierwszy rocznik projektu kończy  studia, rozpoczynając nowy rozdział w swoim życiu. Trzech z nich jeszcze przed zakończeniem studiów, znalazło pracę w Banku BGŻ.

Nabór do kolejnej edycji projektu już w lutym 2012r.

Źródło: Bank BGŻ