Kłopoty Angeli Merkel uderzają we wspólną walutę

Euro osłabiło za sprawą informacji o porażce kanclerz Angeli Merkel w wyborach regionalnych. Dolar korzysta ze wsparcia dobrych danych z gospodarki.

CDU poniosło kolejną dotkliwą porażkę w wyborach regionalnych. Po przegranej w Hamburgu, tym razem partia Angeli Merkel oddała władzę w Badenii-Wirtembergii. CDU rządziło w tym landzie o 58 lat. Jest to kolejny sygnał świadczący o utracie zaufania wśród wyborców. Niemcy negatywnie oceniają zaangażowanie ich kraju w pomoc dla państw zagrożonych niewypłacalnością.

Spore znaczenie dla wyniku wyborów miał kryzys atomowy w Japonii, co pozwoliło przejąć władzę Partii Zielonych. Niemniej jednak kolejna porażka może zmusić Angelę Merkel do zmiany stanowiska w sprawie pomocy dla krajów peryferyjnych. Ten drugi czynnik może mieć w przyszłości duże znaczenie dla rynków, gdyż wpłynie na stanowisko wobec wsparcia dla Portugalii.

Przed 9.20 euro osłabiało się wobec dolara o 0,3 proc. Kurs pary wynosił 1,4042 dolara.

W minionym tygodniu uwaga rynków skupiała się na Portugalii. Upadek rządu Jose Socratesa oznacza, że kraj będzie zmuszony ubiegać się o pomoc od Unii Europejskiej i Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Za pesymistycznym scenariuszem przemawia wzrost rentowności obligacji dziesięcioletnich rządu z Lizbony do najwyższego poziomu w historii strefy euro.

Poranek przyniósł umocnienie dolara. Amerykańska waluta korzysta ze wsparcia ze strony solidnych danych z gospodarki. Szczególne znaczenie dla inwestorów ma poprawa sytuacji na rynku pracy, za czym przemawiają cotygodniowe raporty o nowych bezrobotnych. Wskaźnik ustabilizował się poniżej 400 tys., co pozwala z optymizmem patrzeć w przyszłość. Poprawę sytuacji zatrudnieniowej powinien potwierdzić raport ADP, który zostanie przedstawiony w środę.

Poprawa kondycji rynku pracy powinna wpłynąć na dzisiejsze publikacje. Po południu Biuro Analiz Ekonomicznych przedstawi raport o wydatkach i dochodach Amerykanów. Wzrost zatrudnienia powinien mieć pozytywny wpływ na dynamikę wskaźników. Jednocześnie wyższe wydatki zwiększają presję na wzrost cen, co może zmusić Rezerwę Federalną do rewizji założeń polityki pieniężnej.

P.L.

Źródło: Bankier.pl