Kryzys na międzynarodowych rynkach finansowych, który rozpoczął się ponad dwa lata temu wstrząsnął fundamentami globalnej gospodarki. Rządy i banki centralne wielu krajów zdecydowały się na poważną ingerencję w sektorze finansowym, przeznaczając miliardy dolarów na pakiety stymulacyjne dla gospodarki i ratowanie instytucji, które stanęły na krawędzi bankructwa. Do dziś trudno oszacować straty finansowe powstałe w wyniku tych bezprecedensowych w historii wydarzeń. Kryzys zaburzył względnie stały cykl koniunkturalny do tego stopnia, że jeszcze kilka lat od jego rozpoczęcia ekonomiści na całym świecie zadają sobie pytanie, w jakim punkcie obecnie znajduje się globalna gospodarka. Według niektórych opinii, gospodarka odbiła się już od dna i dziś znajdujemy się w fazie odbudowy. Te bardziej optymistyczne głosy zwiastują koniec kryzysu, podczas gdy z drugiej strony słychać zapowiedzi drugiej fali załamania, której konsekwencje, w miarę wygasania pakietów stabilizacyjnych, będą jeszcze bardziej dotkliwe. Faktem jest, że dzisiaj wszyscy patrzą na rynki finansowe i mechanizmy ich działania inaczej niż dotychczas, a wielu krajach podejmowane są działania, które mają na celu niedopuszczenie do powtórzenia się takiej sytuacji w przyszłości. Czy działania te są słuszne i czy okażą się wystarczające, aby zapobiec potencjalnym zagrożeniom? Zdania w tej materii są podzielone, a ocena w chwili obecnej bardzo trudna.
Polska gospodarka wyszła z okresu największych perturbacji na międzynarodowych rynkach finansowych obronną ręką, jednak system finansowy to mechanizm naczyń połączonych. Globalny kryzys odcisnął swoje piętno zarówno na niej, jak i na sektorze bankowym, który mimo dobrej kondycji i stabilności odczuł konsekwencje wynikające z gospodarczego spowolnienia i ogólnego spadku zaufania. O tych konsekwencjach i krajobrazie, który wyłonił się w efekcie minionych wydarzeń będziemy rozmawiać na najbliższym spotkaniu Klubu Polska 2015+ 6 października, z udziałem Prezesa Narodowego Banku Polskiego, prof. Marka Belki, Rektora Szkoły Głównej Handlowej prof. Adama Budnikowskiego oraz prof. Ireneusza Krzemińskiego z Instytutu Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego.
Przebieg spotkania będzie można śledzić w internecie od godziny 17:00 na stronach Bankier.TV – pod adresem http://bankier.tv/live/zbp/ oraz na stronach serwisu www.zbp.pl. Serdecznie zapraszamy!