KNF odmówiła wydania zgody Joannie Erdman z ING na stanowisko członka zarządu nadzorującego pion ryzyka

Podczas wczorajszego posiedzenia, Komisja Nadzoru Finansowego jednogłośnie odmówiła wyrażenia zgody na powierzenie Joannie Erdman funkcji członka zarządu nadzorującego zarządzanie ryzykiem istotnym w działalności ING Banku Śląskiego SA.

Komisja stwierdziła, że profil doświadczenia zawodowego Joanny Erdman nie jest adekwatny do profilu kompetencyjnego wymaganego na stanowisku członka zarządu nadzorującego zarządzanie ryzykiem istotnym w działalności banku, wynikającego z zakresu odpowiedzialności w obszarze zarządzania ryzykiem istotnym banku. Oznacza to, że Joanna Erdman nie spełnia wymogów, o których mowa w art. 22aa ustawy Prawo bankowe, tym samym zaszła określona w art. 22b ust. 3 pkt 1 ustawy Prawo bankowe przesłanka odmowy wyrażenia przez Komisję Nadzoru Finansowego zgody na powierzenie tej funkcji członka Zarządu ING Banku Śląskiego SA.

Ocenę odpowiedniości dokonuje się zawsze w odniesieniu do charakterystyki banku (wielkości, profilu ryzyka, stopnia skomplikowania działalności), jak również do charakterystyki powierzonej funkcji i związanych z nią obowiązków (rodzaju obowiązków, merytorycznego zakresu oraz hierarchicznego poziomu odpowiedzialności). Zgodnie z wymogami dotyczącymi osób pełniących kluczowe funkcje w bankach, opisanymi w opublikowanej 27 stycznia 2020 r. Metodyce oceny odpowiedniości członków organów podmiotów nadzorowanych przez Komisją Nadzoru Finansowego „Członek zarządu odpowiedzialny za zarządzanie ryzykiem (w sektorze bankowym – za zarządzanie ryzykiem istotnym w działalności banku) powinien posiadać wiedzę specjalistyczną dotyczącą systemu zarządzania ryzykiem”. Kluczowym komponentem oceny adekwatności przesłanki wiedzy, doświadczenia zawodowego i umiejętności jest praktyczny wymiar doświadczenia, zdobytego w ramach sprawowania funkcji lub zajmowania stanowisk z obszaru odpowiadającego powierzanemu zakresowi odpowiedzialności.

Z uwagi na istotną rolę jaką pełni CRO w systemie zarządzania bankiem (tzw. II linia obrony) Komisja Nadzoru Finansowego przykłada dużą wagę do zapewnienia przez banki odpowiedniego poziomu i profilu kwalifikacji osób, którym powierzana zostaje odpowiedzialność za zarządzanie tym obszarem. Profil kompetencyjny osoby ocenianej powinien zawierać przynajmniej minimalny (2-letni) okres wykonywania obowiązków tożsamych (właściwych) dla profilu kompetencyjnego odpowiadającemu powierzanemu stanowisku (funkcji), tj. z II linii obrony.

Kandydatka przez cały okres swojej pracy zawodowej w bankowości związana była z pionem biznesowym/sprzedażowym, co jednoznacznie determinuje jej profil kompetencyjny, który nie jest tożsamy z profilem wymaganym na stanowisku członka zarządu odpowiedzialnego za nadzorowanie obszaru zarządzania ryzykiem istotnym w działalności banku.

Źródło: KNF