KNF ostrzega przed PKO Bank Warszawa. Firma podrobiła dokumenty i wyłudza pieniądze

Komisja Nadzoru Finansowego podała do wiadomości, że podmiot o nazwie „Publiczny Kapitał Oszczędności” (używający też nazwy ”PKO Bank Warszawa”) podszywa się pod PKO BP i podejmuje próby wyłudzenia pieniędzy za pomocą fałszywych dokumentów. 

PKO Bank Warszawa wymaga uiszczenia opłaty za „certyfikat poświadczający brak zaległości podatkowych dla nierezydentów” (ang. NRTCC – Non Residential Tax Clearance Certificate) w celu umożliwienia wypłaty środków z rachunku prowadzonego przez podmiot „Publiczny Kapitał Oszczędności”. Posługuje się przy tym podrobionymi dokumentami, na których znajduje się logo KNF i podpis przewodniczącego KNF – Marka Chrzanowskiego.

Źródło: KNF

Urząd podkreśla, że nie jest autorem  dokumentów „KNF/PIT/PLN NRTCC PAYMENT NOTIFICATION” oraz „KNF/PIT/PLN NRTCC CALCULATION TRANSCRIPT”, nie zostały one podpisane przez przewodniczącego, a sama KNF nie zajmuje się egzekwowaniem podatków, w tym opłat za „certyfikat poświadczający brak zaległości podatkowych dla nierezydentów”.

Nadzorca zwraca uwagę, że podmiot Publiczny Kapitał Oszczędności (PKO Bank Warszawa) posługujący się stroną internetową www.publicnzykapital.com (nazwa domeny zawiera błąd) nie ma siedziby na terytorium RP oraz nie jest nadzorowany przez KNF. Wbrew informacjom zamieszczonym na swojej stronie nie jest też nadzorowany przez brytyjski organ nadzoru finansowego – Financial Conduct Authority (FCA). Pod adresem Warszawa, Piotra Skargi 61, gdzie zgodnie z informacjami zamieszczonymi na stronie internetowej znajduje się siedziba podmiotu „Publiczny Kapitał Oszczędności”, faktycznie znajduje się siedziba oddziału PKO Banku Polskiego.

– W związku z powyższym UKNF prosi o zachowanie szczególnej ostrożności oraz nie przelewanie żadnych środków, włącznie z opłatą za „certyfikat poświadczający brak zaległości podatkowych dla nierezydentów” oraz opłatą za otwarcie rachunku bankowego przez Publiczny Kapitał Oszczędności. Jednocześnie UKNF zwraca się z prośbą do wszystkich osób, które otrzymały ww. dokumenty o przesłanie ich na adres knf@knf.gov.pl, a także o przekazanie wszelkich informacji mających związek ze sprawą. Prosimy o zatytułowanie wiadomości: „Publiczny Kapitał Oszczędności” – pisze KNF w komunikacie prasowym.