KNF wydała zgodę na działalność KGHM TFI

„O założeniu towarzystwa mówiło się w KGHM od dawna, ale dopiero wiosną zeszłego roku lubiński koncern rozpoczął konkretne przygotowania – założył spółkę, a do zarządzania projektem zatrudnił Cezarego Iwańskiego, byłego wiceprezesa Pioneer Pekao Investment Management.”, informuje gazeta.

„- Ta decyzja pozwoli nam na uruchomienie zamkniętych funduszy, które zajmować się będą inwestowaniem w sektory i przedsiębiorstwa o dużym potencjale wzrostu, w tym w firmy nowych technologii oraz rozwiązania ekologiczne – mówi Iwański, cytowany w komunikacie prasowym KGHM. – Będziemy szukać spółek, które budują swój potencjał na stosowaniu nowoczesnych i unikalnych metod produkcji, mających przewagę konkurencyjną i potencjał rozszerzenia udziału w rynku. Planujemy również realizować od podstaw interesujące projekty typu „green field” i nie wykluczamy udziału w prywatyzacji spółek sprzedawanych przez Skarb Państwa, o ile będziemy widzieli możliwość uzyskania odpowiedniej stopy zwrotu z takiej inwestycji – dodaje.”, czytamy w dzienniku.

Uczestnictwo w Funduszach Inwestycyjnych Zamkniętych polega na zakupie certyfikatów inwestycyjnych które emituje Towarzystwo. Ich ilość jest ograniczona i ściśle określona w statucie – może się zmieniać tylko w przypadku wprowadzania nowych emisji lub wycofywania starych. Ponieważ towarzystwo nie ma obowiązku odkupu certyfikatów na każde żądanie posiadacza (odkup następuje dopiero po czasie na jaki sam fundusz został utworzony) certyfikaty – w celu zwiększenia ich atrakcyjności dla inwestorów – często wprowadzane są do obrotu na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie S.A. lub MTS-CETO S.A. Brak obowiązku utrzymywania wysokiej płynności lokat daje możliwośc lokowania aktywów funduszu w dużo mniej płynne inwestycje np.: nieruchomości czy też certyfikaty depozytowe.

Więcej w artykule Adama Roguskiego pt. „Komisja Nadzoru Finansowego zezwoliła na działalność KGHM TFI”.
Źródło: Rzeczpospolita, Bankier.pl

WB