KNF zajmie się wreszcie wnioskiem ws. przejęcia Skarbca-Emerytury przez Aegon

„Jeśli nadzór wyda pozytywną decyzję, będzie to pierwsza taka zgoda po czteroletniej przerwie. Ostatnią zgodę na fuzję nadzór wydał we wrześniu w 2004 r. Co ciekawe, w umowie podpisanej między BRE Bankiem, właścicielem PTE Skarbiec-Emerytura a Aegonem (ma już w Polsce jedno PTE) jest zapisane, że jeżeli połączenie nie nastąpi do 30 czerwca tego roku, każda ze stron ma prawo odstąpić od umowy.”, zwraca uwagę dziennik.

„– Nie ma intencji odstępowania od tej umowy” – zapewnia „Rzeczpsopolitą” Jarosław Kubiak, prezes PTE Aegon. „Dodaje, że jeśli zgoda zostanie wydana w maju, to szybko zostanie rozpoczęty proces łączenia podmiotów i zakończy się on na początku listopada.”, czytamy.

„W procedurze w KNF dotyczącej wydania decyzji w sprawie fuzji funduszy chce uczestniczyć Stowarzyszenie Rynku Kapitałowego UNFE (SRK UNFE). Organizacje społeczne mogą bowiem uczestniczyć w postępowaniu toczonym przez publiczną instytucję. Umożliwia im to kodeks postępowania administracyjnego (art. 31). Jeśli Stowarzyszenie zostałoby dopuszczone, to oznacza, że będzie miało dostęp do wszystkich dokumentów. Będzie też miało prawo zaskarżyć decyzję Komisji. Czy nadzór zgodzi się więc na to, by organizacja społeczna była obecna przy podejmowaniu decyzji w sprawie konsolidacji na rynku OFE? – Wniosek stowarzyszenia zawiera braki formalne – mówi Łukasz Dajnowicz z KNF.”, czytamy dalej.

Pozytywna decyzja Komisji Nadzoru Finansowego w sprawie fuzji byłaby niewątpliwie przełomem. Nadzór już wcześniej dwukrotnie zablokował bowiem podobne wnioski dotyczące fuzji. Nie wyraził zgody na połączenie PTE AXA z PTE Dom oraz PZU ze Skarbcem-Emeryturą. Jeśli tym razem dojdzie do fuzji obu towarzystw, Aegon osiągnie prawdopodobnie mocną piątą pozycję na rynku.

Więcej na ten temat w „Rzeczpospolitej”.